Lidé na Blanensku se včera probudili do velmi mrazivého rána. Teploměry ukazovaly mezi patnácti až dvaceti stupni pod nulou.

„V pátek ráno jsem naměřil ve dvou metrech nad zemí mínus 17,8 stupňů Celsia. Loni ve stejný den bylo o více než deset stupňů tepleji,“ uvedl amatérský meteorolog Karel Včelař ze Lhoty Rapotiny. Ten pomocí své meteostanice každý den zaznamenává pro Český hydrometeorologický ústav teploty vzduchu a další hodnoty.

S tak prudkým poklesem teplot přichází řada starostí. Problémy mohou pocítit například lidé se slabým srdcem. „Chladová zátěž je vážná věc nejen pro kardiaky, ale také pro revmatiky. K tomu se zpočátku přidávají i neuralgické bolesti,“ popsal některé z obtíží spojených s mrazem Vít Květoň z Českého hydrometeorologického ústavu.

Práce tak přibylo záchranářům. Ti včera na Blanensku po celý den vyjížděli k případům podchlazení nebo zlomenin způsobených uklouznutím na náledí. „Samozřejmě s prudkým poklesem teplot přibývá také úrazů v souvislosti s náledím. Týká se to hlavně dětí a starších lidí, kteří už mají sníženou koordinaci a pád pro ně často znamená komplikovanou zlomeninu. Ještě vážnější jsou však případy prochladnutí. Především ve spojení s alkoholem může mráz znamenat i smrt,“ vysvětlila mluvčí jihomoravských zdravotnických záchranářů Barbora Zuchová.

Alkohol nezahřeje

Podle ní není podchlazení strašákem jen pro bezdomovce. „Tomuto nebezpečí se často vystavují i mladiství. Ti to někde přeženou s alkoholem, usnou na lavičce v parku a ráno už se nemusí vůbec probudit. Ono totiž obecně rozšířené tvrzení, že alkohol zahřívá, neplatí. Naopak s alkoholem se teplo z těla ztrácí,“ doplnila Zuchová.

Lidé bez domova se s mrazem ale musejí potýkat, ať pijí, či ne. Pomáhat se jim snaží zaměstnanci Oblastní charity Blansko. „Lidé bez střechy nad hlavou musí takové mrazy řešit víc než ostatní. Možností, kde by se mohli ohřát, moc není. Odevšad je obvykle pošlou pryč. Včera ráno k nám naši klienti přišli zmrzlí na kost,“ popsala trable bezdomovců vedoucí Nízkoprahového denního centra Blansko Anna Baláková. Přes tuhé mrazy však podle ní v zařízení nezaznamenali výrazný příliv klientů.

Napilno teď mají i myslivci, kteří musí do krmelců dodávat přirozenou potravu pro hladovou lesní zvěř. Rybáři zase na svých chovných rybnících vysekávají díry do tlustého ledu, aby měly budoucí úlovky dost vzduchu a světla. „Mrazy nám nejvíc můžou uškodit na potocích, kam vysazujeme padesát tisíc malých pstruhů. Když je velký mráz, ubyde vody a pstruzi zimu nepřežijí. Často je to sázka do loterie,“ řekl jeden z blanenských rybářů Miroslav Odehnal.

Podle předpovědí meteorologů by mrazy měly polevit do dvou dnů.

TOMÁŠ SOLDÁN