Autobusy mají většinou kolem desíti minut zpoždění. „Kvůli sněžení jsme se prolukám bohužel nedokázali vyhnout. Situaci se snažíme řešit operativně, podle situace ve spolupráci se silničáři nebo technickými službami," řekl František Nejezchleb ze společnosti ČAD, která má na Blanensku autobusovou dopravu na starosti.

Podle policejní mluvčí Ivy Šebková řidiči jezdí zodpovědně. „Především díky jejich opatrné jízdě zatím nedošlo k žádné vážnější nehodě. Pouze u Lipůvky nezvládl kvůli stavu vozovky jízdu řidič kamionu, kterému následně hrozilo převrácení. Situaci však vyřešili přivolaní hasiči ve spolupráci se silničáři," uvedla a dodala, že všichni řidiči musí být v každém případě opatrní i nadále. Kolem druhé hodiny odpoledne zkomplikoval dopravní situaci další uvízlý kamion, tentokrát na silnici 19 u Hodonína a Černovic.

Drobná nehoda se kolem půl druhé odpoledne stala i u Šebrova-Kateřiny, kde řidič přizpůsobil rychlost jízdy povrchu vozovky a naboural do svodidel. „Vznikla zde škoda asi čtyřicet tisíc korun, alkohol jsme u řidiče na místě vyloučili," vysvětlila Šebková.

Podle webu silničářů jsou silnice všech tří tříd na Blanensku po chemickém ošetření a měly by být se zvýšenou opatrností sjízdné.

Blanenští silničáři mají podle svých slov situaci pod kontrolou. „Vyjeli jsme už v šest hodin ráno a daří se nám udržovat cesty ve sjízdném stavu. Žádné větší problémy jsme nezaznamenali, takže se nedá říct, že by někde byl stav kritický," poznamenala blanenská dispečerka Alena Kincová.

Lidé však její názor nesdílí. „Silničáři nemají pod kontrolou vůbec nic. Stačí se přijet podívat do Klepačova, kde mají problémy i obyčejní pošťáci. Nikdo u nás nic neodhrnul ani neposolil," postěžovala si například diskutující na webových stránkách Blanenského deníku Rovnosti pod přezdívkou ja.

Její názor není ojedinělý. „Musel jsem jet autem mimo město a jsem rád, že jsem se ve zdraví vrátil. Na silnicích to hrozně klouže. Nejen u nás, ale třeba i v Rozseči nad Kunštátem," poznamenal Jaroslav Slavíček z Olešnice.

Podle meteorologů může v pondělí napadnout na jihu Moravy až dvacet centimetrů sněhu. Sněžení zeslábne až k večeru. „Místy může napadnout deset až patnáct centimetrů nového sněhu, zejména ve východní polovině kraje. V Bílých Karpatech to může být až dvacet centimetrů," uvedl Milan Šálek z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.