Navenek krásná jablka, uvnitř poškozená dužina. Takový pohled v těchto dnech často čeká zahrádkáře a sadaře. Jablka napadl obaleč jablečný. Škůdce ohrožuje sady například v Ráječku nebo v Adamově. Odborníci ale tvrdí, že větší problémy letos působí obaleč švestkový.
Zahrádkář Arnošt Buš z Ráječka bojuje s obalečem jablečným. „Asi čtvrtina jablek je červivých. Plody vypadají pěkně, najednou spadnou a teprve potom si všimnete tečky, kterou larva zanechá,“ popsal stopy po téměř neviditelném škůdci Buš. Ten se s obalečem jablečným potýká každý rok. Přestože přítomnost larvy v jablku podle Buše značí, že je plod zdravý, zároveň jej znehodnocuje. „Můj známý tvrdí, že si stačí na zahradu pořídit ptačí budku a ptáci obaleče posbírají. Myslím ale, že pomůže jedině postřik,“ doplnil Buš.
Chemický postřik nepoužívá Jiří Jelínek, který má zahrádku v Adamově. Situace využil obaleč. „Už loni to dost padalo, ale jablek bylo dost. Letos ale obaleč napadl víc jak polovinu úrody,“ tvrdí Jelínek.
Podle Jana Vaška z blanenského pracoviště Státní rostlinolékařské správy letos víc škodí obaleč švestkový. „Obrátil se na mě muž z Rájce-Jestřebí. Musím potvrdit, že tam se vyskytuje velké množství obaleče švestkového. Ten škodí obdobně jako jablečný,“ uvedl Vašek. Překvapilo jej, že v sousedním Ráječku zase poškozuje úrodu obaleč jablečný. „To je zvláštnost,“ podotkl.
I Vašek tvrdí, že na obaleče zabírá jedině postřik. „Ten se musí provést před zralostí plodu. Zároveň tak dojde k dodržení ochranné lhůty. To znamená, že plody by měly být ošetřeny postřikem naposledy týden až tři týdny před zahájením sklizně,“ uvedl Vašek s tím, že záleží i na použitém přípravku.
Obaleči se nevyhýbají ani větším sadům. V sadech společnosti Zeas Lysice Vašek zaznamenal slabý až střední výskyt obaleče jablečného. „Když tento specializovaný škůdce napadne dva až pět plodů ze sta, jedná se o střední výskyt,“ upřesnil.
Firma Zeas Lysice obhospodařuje přes čtyřicet hektarů jabloní. „Obaleč naše jabloně potrápil hlavně minulý rok. Tehdy padlo alespoň dvacet procent plodů. Letos je to lepší. Trochu máme problémy snad jen se strupovitostí,“ sdělil Jiří Sedláček z firmy Zeas.
Nevzhledné ovoce napadené obalečem mohou lidé zpracovat do moštu či slivovice. „Na výsledný produkt by to nemělo mít žádný vliv,“ tvrdí Ivana Zemanová z Pálenice a moštárny ve Svitávce.