Práce postupují podle harmonogramu ale jinak, než vodárny původně plánovaly.. „Když akce začala, naše zásadní podmínka byla, aby se nepracovalo na více přivaděčích zaráz. Bohužel vzhledem k časovým podmínkám dotací to nebylo možné. Pracuje se prakticky na všech čtyřech přivaděčích současně a to výrazně limituje možnost vypomoci si z jednoho přivaděče do druhého," uvedl Petr Fiala, ředitel boskovické divize Vodárenské akciové společnosti.

Hlavní přivaděče jsou čtyři a jsou mezi Velkými Opatovicemi a Boskovicemi, Boskovicemi a Blanskem, Bořitovem a Blanskem a poslední mezi Lažany a Blanskem. K výměně Vodárenská přistoupila, protože dosavadní přivaděče jsou podle Fialy z dnes už nevyhovujících materiálů jako je ocel.

Na úsecích, kde je úzké, mění dělníci celé potrubí. Mezi Blanskem a Boskovicemi, kde mají trubky průměr půl metru, do nich nasouvají užší. „Potrubí o průměru 310 milimetrů se nasouvá do potrubí o průměru 500 milimetrů," doplnil ředitel boskovické divize.

Dělníci tak pracují všude na hlavních vodovodech zároveň. Vodárenská však musí zajistit dodávky pitné vody všem obyvatelům. Před zahájením prací chtěli, aby Boskovicko mohlo být zásobené z vrtů u Spešova, nejen z Velkých Opatovic.

Práce na všech přivaděčích ovšem původní plány překazila. „Tato situace klade enormní nároky na naše pracovníky a samotný provoz vodovodů. Přivaděče monitorujeme nepřetržitě, doslova ve dne v noci, aby odběratelé a podniky Boskovic, Blanska, Letovic a dalších měst a obcí nic nepoznali na plynulých dodávkách vody. Až na dvě menší výjimky se nám to zatím podařilo," poznamenal Fiala. Na dodávkách vody nic nepoznala ani Věra Bártová z Boskovic.

„Nezaznamenala jsem, že by netekla nebo tekla špatně voda. Nevím, že se něco takového opravuje," uvedla Bártová.

Ani současné sucho podle Petra Fialy dodávky neohrozí. Ve vrtech ve Velkých Opatovicích, Spešově i Lažanech je vody stále dost. „V tomto směru se potvrzuje trend minulých let, že i při velkém suchu je hladina spodních vod v těchto zdrojích prakticky neměnná. Dlouhotrvající sucho má ale logicky vliv na některé místní, samozřejmě zejména mělčí zdroje," prohlásil Fiala.

Problematické mělké zdroje jsou například v Okrouhlé, Sulíkově nebo Vranové, kam musí vodárny vozit cisterny, aby pokryly tamní spotřebu. Obce totiž nejsou napojeny na hlavní skupinovou soustavu vodovodů, která dokáže problémy se suchem vyřešit.

Celková rekonstrukce hlavních vodovodů a vodojemů, která začala před dvěma lety, skončí do konce letošního roku. Vodárenská za ni zaplatí zhruba 280 milionů korun, z čehož osmdesát procent pokryjí dotace.

MAREK OSOUCH