Sjezdovky a běžecké tratě na Blanensku jsou připraveny na víkendovou invazi lyžařů a milovníků zimních sportů. Také díky úterní chumelenici a příznivým teplotám mají lidé v regionu ideální podmínky k lyžování. Vlek pojede i v Hodoníně u Kunštátu. V Olešnici chystají pro návštěvníky skiareálu den plný soutěží.

Na sjezdovku do Olešnici se v sobotu chystá například Petra Tesařová z Velkých Opatovic. „Přes týden napadlo hodně sněhu, tak chceme strávit víkend lyžováním. Olešnice je pro nás sice dost daleko, ale líbí se nám zázemí ski areálu,“ řekla.

Nejen ona může využít speciální Valentýnské akce, která zpestří den v olešnickém skiareálu. „Mimo lyžování nabídneme lidem soutěže pro děti, zamilované páry i dospělé, kterým připravíme výstup po svahu na lyžích. Pro odvážnější pořádáme soutěž, kdo se déle udrží na elektrickém snowboardu,“ uvedl Radim Starý z olešnického skiareálu. Ten také dodal, že v Olešnici se lyžuje nepřetržitě od začátku prosince. „Mírné oteplení nám nevadilo. Na svahu je osmdesát centimetrů sněhu a vlek máme v provozu stále. O víkendu čekáme hodně lyžařů,“ dodal Starý.

Spustit druhý vlek se chystají také v Blansku na Hořicích. „Na svahu je přibližně třicet centimetrů sněhu. Sjezdovka je upravená, ještě by mohlo připadnout trochu čerstvého prašanu. Po dvou letech chceme o víkendu zprovoznit oba vleky,“ uvedl za TJ Sokol Blansko Pavel Beran.

Na tři dny zastavili kvůli nedostatku sněhu provoz vleku v Hodoníně u Kunštátu. Teď už ale jede. „Na sjezdovce je třicet centimetrů přírodního a technikcého sněhu,“ řekl provozovatel pět set padesát metrů dlouhého vleku Josef Kšica .

Čerstvá sněhová nadílka přišla vhod i běžkařům. Ti se mohou o víkendu vydat na upravené tratě například k obcím Kořenec a Benešov. „Trasy kolem Benešova i Kořence budou protažené. Na sněžných skútrech upravíme běžcům stopy,“ uvedl manažer kořeneckého golfového klubu a skiresortu Vlastimil Štefl.

Na lyžích se lidé projedou také po tradičních tratích v okolí obce Suchý. „Tratě na víkend nachystáme. Dnes dopoledne začneme upravovat běžecké stopy. Okruh, který vede ze Suchého k Protivanovu, projede jeden z našich skútrů. Ten druhý pak upraví kořenecký a benešovský okruh,“ uvedl starosta obce Suchý Pavel Žilka a dodal, že na Suchém je prozatím přibližně pětadvacet centimetrů sněhu.

Právě na Suchém vznikne během dvou let areál pro běžkaře se šedesáti pěti kilometry upravovaných tratí. Okruhy v okolí Kořence, Protivanova, Benešova, Suchého a Malého Hradiska budou vzájemně propojeny. Podél tras budou odpočívadla se zázemím pro lyžaře.