Tento model funguje už několik let. „Dřív jsme měli samostatný stánek s Boskovicemi a černohorským pivovarem. Po odchodu pivovaru už byl vlastní stánek na veletrhu příliš nákladný. Peníze nyní raději investujeme do internetového turistického portálu, tištěných průvodců a map Blanenska, Moravského krasu a okolí," uvedl vedoucí kanceláře tajemníka na blanenské radnici Jiří Kučera.

Nový průvodce

Kromě propagačních materiálů o Blansku přivezou na veletrh Blanenští také nového turistického průvodce Brána Moravského krasu otevřena, který připravili společně s Místní akční skupinou Moravský kras. „V průvodci jsou informace o městě Blansku, jeskyních, rozhlednách, památkách a dalších zajímavých místech v Moravském krasu. Nechybí ani přehled regionálních výrobků, nejzajímavější akce, tipy na ubytování a stravování," doplnil Kučera.

Další novinkou, kterou na veletrhu představí, bude podle Kučery trhací mapa Blanenska v měřítku jedna ku šedesáti tisícům. S turistickými i cykloturistickými trasami a osmnácti nejzajímavějšími místy regionu. Turisté v ní najdou přírodní skvosty, památky, rozhledny a tipy na zábavu. To vše v češtině i angličtině. Na mapě tak nechybí například jeskyně Moravského krasu, zámky v Blansku a Rájci-Jestřebí, větrný mlýn v Rudici nebo Muzeum tradičního bydlení a perleťářství v Senetářově.

Podle vedoucí blanenské Informační kanceláře Blanka Martiny Hejčové dosud něco podobného turistům v regionu chybělo. „Proto jsme se rozhodli vytvořit tuto mapu s turisticky zajímavými místy, o která mají lidé největší zájem. Zatímco dříve jsme pro ně měli jen letáčky, které popisovaly každý cíl zvlášť, nyní je najdou všechny pohromadě," přiblížila Hejčová s tím, že mapu dostanou turisté zdarma. Vytištěno je deset tisíc kusů.

Netopýři a Macocha

Dvě novinky na Regiontour představí také Správa jeskyní České republiky. V jejím stánku se turisté tradičně dozvědí i o jeskyních Moravského krasu. Ty může zaujmout nová knížka Naši netopýři. „Představíme také poměrně unikátní knížku o Macoše. Je to překlad známého krasového badatele profesora Richarda Tramplera z konce devatenáctého století. Popisuje v ní zkoumání světoznámé propasti," řekl Milan Hladký z propagačního oddělení Správy jeskyní Moravského krasu.

Místní akční skupina Boskovicko PLUS přiveze na brněnský veletrh dvě nové knížky. První z nich se jmenuje Hřbitovy naše kamenná historie a zachycuje historii hřbitovů na Boskovicku, Letovicku a Poličsku. Druhá kniha je věnována Löw-Beerovým vilám ve Svitávce a Chrastavci.

Boskovické informační centrum žádné novinky nechystá. „Na veletrh jedeme s klasickými propagačními materiály. Turistickým průvodcem, letáky, kalendáři a dalšími prospekty. Ve společném stánku jsme omezení prostorem i časem. Ale i tak žádné zásadní novinky na letošní rok nemáme. Zájemcům nabídneme například náš nový kalendář města s unikátními fotografiemi Boskovic ze vzduchu," uvedla vedoucí boskovického informačního střediska Miloslava Luňáčková.