Vánočně laděné koncerty si o víkendu vyslechnou lidé v nejrůznějších koutech Blanenska. Kromě známých zpěváků a hudebníků je potěší i koledování Malohanácké muziky. Ve výtvarníky se promění děti, rodiče a prarodiče v rájecké sokolovně či návštěvníci arteterapeutické dílny, která ovládne Galerii města Blanska. Mezi sochami tam zahraje frontman kapely Květy Martin E. Kyšperský.

Série koncertů se rozjede v pátek večer v Letovicích. V klášterním kostele svatého Václava tam zahrají známý houslista Václav Hudeček a Petr Adamec. „Adventní koncert uvede vystoupení symfonického orchestru základní umělecké školy. Na kůru zahrajeme dvě skladby, a to Larga z Handelovy opery Xerxes či Paciniho Ave Mariu,” přiblížil ředitel školy Petr Křivinka. Koncert začne v šest hodin večer.

Hudbu uslyší také ti, kteří zavítají v pátek odpoledne do Galerie města Blanska. Arteterapeutická dílna slibuje malování a modelování mezi figurami umělce Jozefa Jankoviče a také hudební vystoupení.

„Vyvrcholením dílny bude vystoupení Martina E. Kyšperského. Toho při zpěvu a hraní bude inspirovat Jankovičovo dílo. Mezi umělcovými figurami tak bude i improvizovat. Koncert začne v šest hodin a mohou se na něj přijít podívat i lidé, kteří se workshopu nezúčastní,” nastínila šéfka galerie Ola Hořavová.

Arteterapeutická dílna začne již ve dvě hodiny. Lidé si poslechnou úvod do Jankovičovy tvorby a pop artu. „Jankovič vytváří figuru, kterou deformuje nebo ji skládá. Tím říká, že člověk není zcela svobodný, je ovlivňován či manipulován. Právě figuru si lidé v dílně vyzkouší vytvořit,” přiblížila Hořavová s tím, že přítomné povede arteterapeutka Lucie Šalplachtová. Dílna zaplní galerii lidmi také v sobotu.

Vánoční dárky, ozdoby i přání

Tvořit budou i děti, mladí a dospělí v Rájci-Jestřebí. Sejdou se ve dvě hodiny v sokolovně, aby vyrobili dárek pro radost či vánoční ozdoby a přání.

„Lidé si vyzkouší vytvořit přáníčka metodou Tea Bag Folding, což spočívá ve skládání čajových sáčků. Uděláme také přání ze skla či svícny z jablíček nebo z cédéček, pak stromečky z papíru a andílky, které ozdobí vánoční strom a vyzdobíme zvony z polystyrénu,” popsala jednotlivé dílny Jana Sedláková z dětského a mateřského centra Motýlek.

Adamovským zase v sobotu zazpívá Věra Martinová. Její hlas bude znít od tří hodin odpoledne z kostela svaté Barbory.

Vánoční koledování uslyší v neděli lidé na Velkoopatovicku. Hned na pět různých míst vyrazí Malohanácká muzika. Hudebníci začnou své dopolední turné v devět hodin ráno ve Velkých Opatovicích. O tři čtvrtě hodiny později zahrají u hasičského sklípku v Borotíně a v půl jedenácté u kapličky ve Světlé. Na jedenáctou hodinu se vydají do Cetkovic na náves, kde lidé ochutnají starostenský punč. Koledování muzikanti v zakončí v půl dvanácté v Uhřicích.