Pobyt na přímém slunci a nedostatek tekutin. Z těchto důvodů se staré ženě minulý týden v ulicích Letovic zatmělo před očima a upadla na zem. Naštěstí byla poblíž turistka Jana Slouková. „Jsme tu na dovolené. Do Letovic jsme si vyjeli na výlet. Paní říkala, že se jí zatmělo před očima,“ popsala událost dívka, která na ženu v mdlobách promluvila, a tím ji probrala. „Paní chtěla napít, asi byla dehydrovaná. Pak vypadala v pořádku, sanitku zavolat nechtěla,“ uzavřela příběh Slouková.

Lékaři ze záchranné služby k podobným případům vyjíždějí v létě častěji. Pokud se výrazně oteplí, tak se podle mluvčí zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Barbory Zuchové počet výjezdů na Blanensku zvýšit z obvyklých dvanácti až na pětadvacet za den. „Chodí to tak každé léto. Většinou jde o starší lidi, lidi chronicky nemocné. Kromě kolapsů ale často řešíme i alergické reakce na bodnutí hmyzem,“ přiblížila úskalí letních měsíců Zuchová.

Podle ní je důležité dodržovat pitný režim. „Lidé by měli v horku vypít až tři litry tekutin denně. Neměli by čekat na žízeň. Také by neměli vycházet v poledne na přímé slunce,“ doplnila Zuchová s tím, že děti by měly nosit pokrývku hlavy. Velmi nezodpovědně se chovají rodiče, kteří své ratolesti nechají zavřené v autě. „Organismus dítěte se tam může rychle vyčerpat a čekání v autě může skončit i smrtí,“ varuje Zuchová.

Plné ruce práce mají i praktičtí lékaři. „Lidé k nám chodí a stěžují si, že trpí závratěmi nebo mají mžitky před očima. Jiní mají kožní problémy po štípnutí hmyzem. I letos v létě těchto pacientů přibylo,“ uvedl blanenský lékař Zdeněk Grünwald.

Dlouhé fronty lidí se často táhnou blanenskou pobočkou České spořitelny. „Že by tu někdo zkolaboval, to nepamatuji,“ sdělila tamní pracovnice Vladimíra Kudláčová. Ve spořitelně se totiž lidé mohou napít vody. „Klienti toho využívají. Barely s vodou měníme často,“ podotkla Kudláčová.

Na pravidelný přísun tekutin obvykle nezapomínají návštěvníci blanenského akvaparku. „Lidé počítají s tím, že jsou na slunci a pitný režim dodržují. Chodí se i pravidelně svlažit do vody,“ míní hlavní plavčík Zbyněk Novotný, který letos ošetřoval hlavně odřeniny.

Teplo horko kolaps