Pšenice, ječmen či cukrovka. To vše už mají zaseto zemědělci na Blanensku. Do polí letos vyrazili dříve, než v předchozích letech. Přesto ještě nemají vyhráno. Úrodu může zbrzdit špatné počasí. Většina z nich již přišla o řepku, kterou spálily ranní mrazy.

Do polí na Blanensku už vyrazili všichni zemědělci. Tvrdí to šéf Okresní agrární komory Blansko Kamil Vystavěl. „Většina z nich zároveň přišla o část řepky. Téměř třetina ploch na Blanensku je na tom špatně, někde přišli o řepku úplně,“ uvedl.

Řepku na zhruba stech hektarech letos nesklidí pracovníci letovického Ledeka. „Poškodily ji silné ranní mrazy. Máme tak velké škody, protože po řepce je letos poptávka. Místo ní tak budeme muset zasít obiloviny,“ nastínil za Ledeko Vladimír Dražil.

V těchto dnech není s půdou tvrdá dřina, přestože začali zemědělci dříve než v minulých letech. „Je málo vody a v polích nejsou mokrá místa, kam bychom nemohli vjet. Půda se také dobře připravuje. Už máme zasetu jarní pšenici, ječmen a začali jsme i s krmnými plodinami na senáž,“ popsal Dražil s tím, že již v únoru začali Letovičtí přihnojovat ozimy.

Čas kukuřice a brambor však nastane až za dva týdny. Se setím kukuřice však musí být zemědělci navíc opatrní. Něměla by totiž růst tam, kde hrozí sesuv půdy. „Abychom erozi zabránili, můžeme sázet kukuřici pouze na rovině, do svahů zase dáme obiloviny,“ podotkl Dražil.

Podobně jsou na tom zemědělci ze sloupského Zemspolu. „Přišli jsme o řepku. Už týden ale děláme na polích, máme tak zaseto víc jak padesát procent ječmene,“ sdělil Josef Slouka ze Zemspolu a upozornil, že nebude moct vyset kukuřici na více jak čtyřech hektarech ve svahu, který leží u Vavřince ve směru od Sloupu. „Budeme tam muset vyset něco jiného kvůli silné erozi,“ vysvětlil.

Problémy se sesuvem půdy hrozí také u Ráječka a v okolí Blanska a Olomučan. Pole tam obhospodařují zemědělci z rájecké Zery. „Tyto plochy jsme zatravňovali jednak proto, aby se odtud nesesunulo na silnice bahno a také pro to, že chováme skot,“ uvedl ředitel Zery Vladimír Skoták. I jeho lidé začali letos s pracemi dříve. Mají zasetý třeba jarní ječmen a jarní pšenici. Nyní vyčkávají až bude vhodná doba na setí kukuřice. „Holomrazy nás však připravili o část řepky, kterou musíme zaorat,“ zmínil Skoták.

Problémy se řepkou řeší i pracovníci Agrospolu Knínice. „Přišli jsme zřejmě o asi dvacet hektarů. Tato škoda však není markantní,“ informoval Ladislav Menšík. To, že počasí dovolilo zemědělcům začít dříve, potvrdil i on. Kníničtí tak vyrazili do terénu o deset dní dříve než loni. Neznamená to jasnou výhodu. „Záleží na počasí. Pokud se ochladí, úroda se zbrzdí a dorovná se do stavu, v jakém byla v tuto dobu loni,“ zdůvodnil Ladislav Menšík.

Erozi zemědělci nečelí jen na svazích. Podle Menšíka může uvolnit zem vítr nebo voda také na rovince.