Maminky s kočárky, zdatná důchodkyně, pár středního věku. Kult in-line bruslení už dávno není jen záležitost mladých. Na Blanensku ještě příznivci tohoto sportu moc příležitostí nemají, v budoucnu by se to ale mělo zlepšit. Nové dráhy plánují radní v Boskovicích i v Blansku.

„V současnosti in-linisti v Boskovicích jezdí hlavně v ulici pod přehradou, která leží mimo hlavní silnici. Speciální dráhy pro ně zatím nemáme, už zakrátko však budou moct využívat asi kilometr a půl dlouhou cyklostezku směrem k Mladkovu, kterou chceme postavit do konce letošního roku. A o další cyklostezce rada právě jedná,“ uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítko vá. In-line bruslaři v Boskovicích se mohou vyřádit také na zimním stadionu. Letos už podruhé na něj pracovníci Služeb Boskovice dali speciální povrch, na kterým se místo na klasických bruslích prohání sportovci na kolečkových. „Stadion jsme pro in-linisty otevřeli v polovině dubna a měl by pro ně být přístupný až do konce července, pak už jsou tam domluvené jiné akce a od září už na stadionu bude led,“ upřesnil ředitel služeb Milan Strya.

Podle něj však stadion využívají hlavně zájmové skupiny a profesionálové. „Vedle běžného provozu si stadion můžou zamluvit sportovci, když si například chtějí zahrát in-line hokej. Lidé, kteří si jdou jen tak zabruslit, sem moc nechodí. Radši asi vyráží bruslit do přírody,“ dodal Strya.

Novinka na ostrově

Rozšíření tras pro in-linisty plánují také radní v Blansku. Momentálně tam lidé můžou bruslit na Sportovním ostrově. „Aby bruslaři mohli jezdit dokola, uvažujeme o tom, že severní cíp ostrova spojíme novou dráhou. Vyšla by téměř na milión korun, tyto peníze ale snad v rozpočtu najdeme,“ řekl starosta Blanska Lubomír Toufar.

Letos v Blansku také chtěli postavit novou cyklostezku, po které by in-linisti dojeli až do Ráječka. „Tam by se pak bruslaři napojili na dráhu v Ráječku. Kvůli majetkovým problémům se ale stavba zdrží, musíme ji odložit až na příští rok,“ vysvětlil blanenský starosta.

Po zhruba půlkilometr dlouhé dráze ve tvaru osmičky se prohání cyklisté a in-linisté v Ráječku od loňského podzimu. „Zajezdit si sem chodí Ráječtí i lidé z okolních obcí. Dráhu využívají nejen mladí in-linisté, ale i maminky s kočárky, kolem kterých jezdí malé děti na kolech i starší lidé. Třeba jedna paní z Ráječka, která je už v důchodovém věku, na dráze každý den objede několik koleček,“ popsal starosta Ráječka Vít Rajtšlégr a dodal, že on sám teď na dráze zkouší nové brusle.

Cyklostezka, na které se můžou vyřádit i bruslaři, spojila před pár lety Kotvrdovice s Jedovnicemi. Na hladkém asfaltu se tam kolečka bruslí točí rychle. O to víc práce dá zastavit před kopcem svažujícím se k Jedovnicím. „V Jedovnicích se dá jezdit jen kolem rybníka, kde je ale dost děr a pak po cyklostezce směrem na Kotvrdovice. Tam je ale tak prudký kopec, že jsem vždycky radši jezdila jen na krátké rovince nad ním,“ popsala Veronika Lebišová z Jedovnic.

Aby si mohla dobře zajezdit, vydávali se s manželem na silnici vedoucí od blanenského ČKD ke Skalnímu mlýnu. „Vždycky jsme ale museli čekat až do večera, než se zavřou jeskyně a nejezdí tam už tolik aut. Teď když mám dítě, chci vyzkoušet bruslit také s kočárkem, ale raději na nějakém bezpečnějším místě,“ dodala Lebišová.

Takovým místem je na Blanensku například stále oblíbenější čtyřkilometrová lesní asfaltová dráha, která před nedávnem spojila Sloup s Vlčí skálou.