Někteří starostové si posílání informativních textovek místním pochvalují. Jinde spoléhají spíš na webové stránky či místní rozhlas. „Tyto esemesky využíváme již několik let. Pro bleskové a akutní záležitosti je to výborná věc. Rychlejší a efektivnější než rozhlas a v řadě případů i než internet. Podle identifikačních kódů si můžeme zvolit třeba jen příjemce z jedné určité části města nebo ulice,“ řekl starosta Adamova Roman Pilát.

Adamovské tamní radnice pomocí SMS nejčastěji informuje při odstávkách vody či elektřiny, výlukách vlaků a v zimě o náledí. Upozorňuje i na zajímavé kulturní akce. Nyní je v systému zaregistrováno přes čtyři sta dvacet lidí. „Takové informace se mohou hodit. Navíc kromě registrační esemesky mě nic nestojí. Co nejdřív si zasílání těchto textovek vyřídím,“ uvedl Petr Prudík z Adamova.

Podle Jaroslava Parmy z boskovické radnice využívání systému informativních sms může hodně limitovat velikost města či obce. Například v Boskovicích jsou v něm nyní zaregistrovány necelé dvě stovky lidí. „Zasílání textovek typu že někde nepoteče voda pro nás nemá smysl. Boskovice mají přes jedenáct tisíc lidí. Jaký má význam, aby si zprávu přečetl jen zlomek z nich? Navíc by to město stálo peníze. Raději takovou informaci dáme na internet,“ uvedl Parma.

Raději Facebook

Více se boskovické radnici osvědčilo propojení městských internetových stránek s Facebookem. Tam se registrovaným uživatelům okamžitě zobrazují novinky z dění ve městě. Stejně tak na mobilech.

Systém varovných a informativních textovek Boskovičtí používají při živelných pohromách. Nejčastěji při povodních. Pak jimi obesílají povodňové komise a starosty obcí, které spadají do boskovického správního obvodu.

Starostovi Vavřince Miloslavovi Novotnému vadí, že zprávy o odstávkách vody a výpadcích dodávky elektřiny má do textovek zadávat vedení obce. „Že nepoteče voda nebo bude výpadek elektřiny by podle mého měli v informačním systému do esemesek psát lidem sami vodaři a dodavatelé energií. Měli by se do systému také nahlásit,“ poznamenal starosta Vavřince.

Ve Vavřinci raději spoléhají na aktuální web a místní rozhlas. „Textovky lidem občas posíláme, ale myslím, že v obci mají větší efekt naše internetové stránky a místní rozhlas,“ doplnil Novotný.

V současnosti systém informativních zpráv využívá ve Vavřinci šedesát lidí. Za odeslané zprávy zaplatilo loni vedení obce tři sta korun.

Projekt s názvem Komunikační, varovný a vyrozumívací systém spustil Jihomoravský kraj před pěti lety. Kromě informací o hrozících kalamitách, které zasílá zdarma přímo kraj, se do systému může zapojit také právě vedení obcí a měst. Na jižní Moravě v něm figurují i zdravotnická zařízení. Za registraci do systému zaplatí lidé jednou SMS v ceně tří korun. Zprávy už jim pak chodí zdarma. Obce a města platí za zasílání vlastních textovek necelou korunu za zprávu. Navíc dostávají balík esemesek zdarma.