Její cena je kromě výše daně z přidané hodnoty závislá na poplatku za odběr podzemní vody. Momentálně jsou to dvě koruny za kubík. O jeho výši poslanci rozhodnou v nejbližší době. „Nyní poslanci jednají o jeho zvýšení, a to až na osm korun za kubík. Pokud se poplatek takto zvedne, tak se to samozřejmě promítne v nákladech a na výsledné ceně vodného," vysvětlil tajemník Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko Petr Tioka.
Že by ale kvůli suchu lidem netekla voda z kohoutků, toho se zatím není potřeba bát. „Potíže bývají jen v obcích, které se nacházejí na kopcích a jsou daleko od skupinového vodovodu. V suchých obdobích, jako je teď, mívají málo vody a musíme ji navážet v cisternách. Tomu se snažíme předejít napojením co nejvíce odběratelů na společný vodovod," doplnil Tioka.
Na Blanensku většina pitné vody tekoucí do domácností a firem pochází z podzemních zdrojů. „Ty suchem ohrožené nejsou," dodal tajemník svazku.
Cena vody je ale zásadní pro odběratele. Její navýšení by zasáhlo třeba zahradnictví, která jí mají velkou spotřebu. „Rostliny máme ve sklenících a kontejnerech a je samozřejmě potřeba je neustále zavlažovat," řekl Jan Kopřiva ze Zahradnictví u Kopřivů Šebrov. Vyšší cena vody by se pak mohla podepsat i na zdražování floristického zboží.
Vyprahlá půda straší zemědělce. „Sucho je na Blanensku veliké, ale nejen tady. Potýkají se s ním zemědělci v celé republice. Letošní úroda se nakonec docela vydařila, ale máme strach, jak bude vypadat další rok. Studny jsou prázdné a je potřeba, aby přišly vydatné srážky. Půdu už máme nachystanou na jarní setí," popsal vedoucí rostlinné výroby společnosti Zera Rájec Miloš Paděra.
Nedostatečná úroda se odráží i na živočišné výrobě. „Pastevní odchov nemáme, dobytek je ve stájích, takže jsme závislí na tom, co vyroste na polích. Už se objevily problémy uživit všechna zvířata, ale za předminulý i letošní rok jsme naštěstí vyrobili tolik, abychom vydrželi do dalšího jara. Pokud se ale ani pak situace nezlepší, přinese to velké komplikace a pravděpodobně snižování stavů zvířat," doplnil vedoucí živočišné výroby Zery Rájec Pavel Sáňka.
KLÁRA GROMSZKÁ