Už nyní si stěžují lidé v sídlišti Zborovce, kam se před časem dvě takové rodiny přistěhovaly. Podle diskutující na stránkách města s přezdívkou Blanenšťačka jsou s těmito lidmi problémy. „Dvě rodiny nepřizpůsobivých lidí už jsou na Zborovcích a začaly problémy. Vykrádají sklepy, kradou v obchodech. Budete tuto situaci nějak řešit?“ ptá se žena vedení města.

Na nové obyvatele Zborovců upozorňuje v diskuzi také Petr Holý. „Taky jsem si všiml, že na Zborovcích přibylo Romů. Samozřejmě je kvůli jejich chování nepřehlédnete. Samozřejmě s tím radnice nic neudělá, takže bude docházet ke konfliktům a devastaci nejzanedbanějšího sídliště v Blansku. Zborovce jsou svou opomíjeností a odloučeností od města ideální pro vznik ghetta,“ napsal v internetové diskuzi muž.

Podle blanenské policejní mluvčí Ivy Šebkové však policisté ve městě v souvislosti s přistěhováním Romů víc trestných činů nezaznamenali.

Starosta Blanska Lubomír Toufar si myslí, že lidé trochu přehánějí. „Už jsem také slyšel, že se do Blanska mají stěhovat ve velkém romské rodiny z centra Brna, kde se bude opravovat řada domů. Ale nemám žádné věrohodné informace. Nikdo mi to nepotvrdil, takže nevím, kde se ta informace mezi lidmi vzala,“ řekl starosta Blanska Lubomír Toufar. Podle něj těžko může radnice někomu zakazovat, aby pronajímal byt tomu, komu chce. „Lidé nadávají, že budou problémy s Mongoly, Vietnamci či Romy, a pak jim řada z nich pronajme byt,“ diví se Toufar.

Že sociálně nepřizpůsobiví z Brna míří do menších měst, to si nemyslí ani starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. „O tom, že by zde s nimi byly problémy, žádné informace nemám. Ani o tom, že by se k nám měly stěhovat romské rodiny z Brna a okolí,“ sdělil boskovický starosta.

Lidé podle starosty Blanska mají hlavně strach, že se sociálně slabí nastěhují právě do hotelu Dukla. „Z tohoto důvodu se do dražby chce zapojit i město. Samozřejmě nám není jedno, co s touto stavbou v centru města bude. Hotel by měl podle mého koupit solventní investor, který ho pořádně opraví a udělá z něj slušný hotel. Připadne mi nelogické, že by za něj někdo dal miliony a pak ho pronajal jako levnou ubytovnu neplatičům nebo sociálně slabým,“ dodal Toufar s tím, že o účasti Blanska v dražbě hotelu rozhodne úterní zastupitelstvo. Vyvolávací cena hotelu je patnáct milionů šest set tisíc korun.

Podobné obavy jako Blanenské ovládly před časem i Lipovecké. A mají reálnější obrysy. Majitel tamního hotelu Zlatá lípa ho chce prodat nebo v něm ubytovat sociálně slabé. „Pokud budovu neprodáme, pronajmeme ji. Do Lipovce nepůjdou bydlet bohatí. Sociálně slabší lidé však zájem mít budou. Pokud mi zaplatí nájem, nebudu řešit, jestli mají zaměstnání, nebo ne,“ řekl před časem majitel hotelu Jiří Ulehla.

Vedení obce stále neví, jak to s hotelem bude. „Pan Ulehla přišel před několika dny s nabídkou, že hotel obci pronajme. Ale ta částka pro nás byla nepřijatelná. Další posun ve věci zatím není. Majitel se snaží hotel prodat. Možnost, že se sem časem nastěhují sociálně slabí lidé, je ale stále reálná,“ řekl starosta Lipovce Tomáš Zouhar.

S Romy měli problémy nedávno v Rájci. Policisté řešili minulý týden dvě krádeže v rájecké trafice a drogerii. Ty měla na svědomí dvojice, která se nakrátko zabydlela v tamní ubytovně. „Už zde nebydlí. V ubytovně většinou nocují stavební dělníci. Mezi nimi jsou občas i Romové, ale ti jsou slušní. Za nocleh platí včas a vážné problémy jsme zde s nimi nikdy neměli,“ řekl Jiří Müller, šéf rájeckého fotbalového oddílu, který ubytovnu provozuje.