Tak vypadá tradiční závod historických vozidel. Veterán tour Macocha odstartuje už po jednatřicáté tuto sobotu z náměstí Republiky v Blansku.

Starodávná auta, která se proženou Moravským krasem, lidé spatří ještě před soutěží u hotelu Dukla. Start závodu organizátoři z Tatra klubu Brno naplánovali na jedenáct hodin dopoledne. Na náměstí čeká na přihlášené posádky jedna ze soutěžních disciplín. Jízda zručnosti.

„Nejedná se pouze o rychlostní závod, účastníci mají po cestě řadu úkolů. Dostanou například fotografie, na kterých musejí poznávat významná místa regionu. Na stanovištích pak vyplňují vědomostní testy. Často se objevují přírodopisné nebo historické úkoly,“ vysvětluje čestný předseda závodu Richard Růžička z Tatra klubu Brno.

Je to již tři desítky let, co se příznivci tatrovky poprvé rozhodli uspořádat hromadný rodinný výlet do krasu. „Lákali je zdejší přírodní krásy, klid a vidina odpoledne stráveného s blízkými,“ vzpomíná na prvopočátky soutěže Růžička.

Původní záměr fanoušků tatrovek udržují pořadatelé dodnes. Posádky často tvoří prarodiče s vnoučaty nebo rodiče a děti. „Jedna ze soutěžících, které je přes sedmdesát, jezdí pravidelně se svojí vnučkou. V přívěsu za autem si přiveze prvorepublikovou sajdkáru, sama si ji natankuje a vyrazí,“ poznamenal s úsměvem Růžička.

Na startu se seřadí motorky a auta z předválečného období, ale i novější. „Minulý rok nás tam s auty vyrobenými do roku 1945 bylo asi sedm. Pro mě i mou tatru je to jeden z nejtěžších, ale také nejkrásnějších závodů v republice,“ uzavírá jeden ze závodníků Milan Maruškin.

JANA NAVRÁTILOVÁ