V dětské léčebně ve Křetíně se ve čtvrtek proháněly vosy. Do oken budovy si to namířily přímo z hnízda ukrytého pod římsou na střeše. Protože některé z čtyřiceti dětí jsou alergické, sestry zavolaly na pomoc hasiče. Ti od začátku srpna vyjížděli k více jak dvaceti podobným případům. Blanensko na sklonku léta obtěžují zejména vosy a sršni.

O své malé svěřence měly ve čtvrtek obavy sestry v křetínské léčebně. „Do budovy přilétalo plno vos. Bály jsme se o děti, protože některé jsou na štípnutí silně alergické. Přivolaní hasiči pak zjistili, že vosy mají hnízdo pod střešní římsou. Prohledali radši celou střechu, kde objevili dokonce další,“ popsala hlavní sestra Jana Novotná. Podle ní se bodavý hmyz usídlil na budově v minulosti již jednou, jindy se zabydlel v zahradě v dutině stromu.

Za poslední dny zasahovali hasiči ve Křetíně několikrát. Hmyz s žihadly tam ohrožoval i obyvatele jiných domů. V Boskovicích se vosy rojily na sloupu elektrického vedení, v Holštejně si zase hasiči museli poradit za jediný den s jedním sršním a dvěma vosími hnízdy. „Na Blanensku hasiči vyráželi od začátku srpna k víc jak dvaceti případům. Aby se k vosám nebo sršňům dostali, museli rozebírat i střechy,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid s tím, že nejnáročnější den bylo minulé pondělí. To lidé přivolali na pomoc hasiče pětkrát. „Vosí hnízdo museli zlikvidovat třeba v sedmnáctimetrové výšce pod římsou na budově nemocnice. Museli tak použít i plošinu,“ přiblížil jeden z pondělních zásahů Haid.

Hasiči nasadí do boje proti vosám a sršňům spreje, které je zahubí. Do různých dutin používají montážní pěnu, jindy bodavý hmyz rozdrtí ve speciálním vysavači. Podle Haida však vyjíždí jedině tam, kde hrozí nebezpečí z prodlení. „Pomáháme na místech jako je třeba nemocnice, koupaliště, zastávky městské hromadné dopravy nebo budovy, kde se nacházejí děti, důchodci či zdravotně postižení lidé. Dále tam, kde se pohybuje velké množství lidí,“ popsal Haid a upozornil, že majitelé rodinných domů či zahrad se mají obrátit na specializovanou­ firmu.

Na vosy se snaží každý rok vyzrát majitelé rekreačního areálu ve Sloupě. Líčí na bodavý hmyz pasti. „Jeden z hostů nám poradil, ať uděláme pro vosy krmítko. Rozpůlíme tak PET láhev se šťávou, obrátíme ji, zalepíme a zavěsíme mezi chatky. Jak do ní vosy spadnou, utopí se,“ popsala Dana Čermáková. Ta vždy hosty upozorňuje, aby nenosili ovoce a sladké pití do přírody a aby byli obezřetní a nerozlili je. To vše vosy láká.

Tým záchranky v těchto dnech často vyjíždí k těm, kteří dostanou žihadlo. „Přibývá šokových reakcí. K případům vyjíždí pohotovost. Poštípané pacienty od včel, vos, sršňů či neznámého hmyzu přijímáme také na interně, kde si poleží den, dva,“ sdělila alergoložka z blanenské nemocnice Marie Odehnalová. Podle ní si klasický štípanec lidé ošetří sami. Pokud se ale jed ze štípnutí začne šířit dál do těla, je potřeba vyhledat lékaře. „V takovém případě pacient pocítí svědění, pak následuje otok, dokonce i jazyka. Nastanou dechové potíže, pokles tlaku a šoková reakce,“ upozornila doktorka.