Na Blanensko míří ze Státního fondu životního prostředí desítky milionů. Další doputují z evropských fondů. Jejich adresáty jsou obce, které peníze investují do stavby čistíren odpadních vod a úpravy kanalizací.
Že peníze obce na Blanensku získají, potvrdila mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová. „Pokud zastavěné území s více jak dvěma tisíci obyvateli nesplní podmínky do roku 2010, může dostat od Evropské komise pokutu. Jedná se třeba o Velké Opatovice nebo Sloup se Šošůvkou,“ upozornila Brandtová.
O sto milionovou dotaci se může opřít svitávecký starosta Martin Cetkovský, který za svitáveckou čističku lobbuje i v krajských rozpočtových vodách. „V současnosti žádáme ještě kraj o dalších osmdesát milionů korun,“ podotkl Cetkovský. Čistička opadních vod ve Svitávce ulehčí vodním tokům v okolí a podle Cetkovského pomůže při výstavbě nových domů v městysi.
„Kdybychom chtěli ve Svitávce začít stavět ve větším, potřebujeme napřed centrální čistírnu odpadních vod. Tu po nás vyžaduje Povodí Moravy,“ sdělil Cetkovský s tím, že v těchto dnech musí mít rodinné domky ve Svitávce domovní čistírnu odpadních vod.
Tři dlouhé roky se snažili získat peníze na čistírnu odpadních vod a kanalizaci ve Sloupě a Šošůvce. Tamní čistička totiž nefunguje tak, jak má, a do krasového podzemí se dostává znečištěná voda. „Pro obě obce potřebujeme nutně větší čističku. Dále chceme udělat kanalizaci v Šošůvce a část kanalizace ve Sloupě,“ sdělil sloupský starosta Josef Mikulášek. To vše si podle něj vyžádá téměř sto čtyřicet pět milionů korun. Většinu nákladů uhradí Sloupští z dotace, zbývajích třicet milionů si však musí zajistit sami. Do práce by se ve Sloupu chtěli pustit letos.
„Jsme v chráněné krajinné oblasti, a o to víc tyto úpravy potřebujeme,“ dodal starosta. Stejného názoru je i Leoš Štefka ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras. „Přečištěná voda ze Sloupu nedosahuje požadované kvality a dostává se přímo do Amatérské jeskyně. Jeskyně pak fungují jako náhradní čistírny. Je dobře, že už zrekonstruují stávající čistírnu a na ni napojí kanalizaci,“ míní Štefka.
Vyhráno ještě nemají lidé ze Skalice nad Svitavou a Jabloňan. Tam poputuje pětaomsdesát milionů korun, opět na čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Radní však musí sehnat dalších dvacet milionů.
Vylepšené a nové čistírny by měly splňovat normy Evropské unie. Jednou z nich je například oddělení fosforu z vody. Místo peněz došlo nesouhlasné vyjádření do Vysočan. „Poslali jsme odvolání. Bez dotací bychom si při našem rozpočtu stavbu čistírny a úpravy kanalizace nemohli dovolit,“ tvrdí starosta Luděk Škaroupka.
Vysočanští mají povolení vypouštět odpadní vody do potoků. Každého čtvrt roku musí odebírat vzorky vody. Pokud by nebyla kvalitní, museli by hradit potřebná opatření.