„Všechny školky jsou naplněné na sto procent,“ říkal už v prosinci vedoucí odboru školství František Alexa. Jediné blanenské jesle omezily od prvního ledna provoz na tři dny v týdnu. Redaktorka Blanenského Deníku tedy zkoušela umístit tříletá dvojčata do některé z městských školek. Neuspěla.

„Město podle mého názoru nestihlo demografický vývoj, pokud nemyslelo na to, že maminky dnes odcházejí do práce dřív, protože potřebují peníze a společnost je k tomu nutí,“ míní Milana Vykydalová z blanenského Rodinného centra.

Na větší zájem u letošního zápisu jsou v Blansku připraveni. „Ve školce v Dvorské ulici jsme již otevřeli o třídu víc. Máme ještě rezervu další třídy pro pětadvacet dětí. Pokud by tedy byl u zápisu o školky velký zájem, otevřeme ji,“ dodává Alexa.

Situace je podobná i na dalších místech okresu. „Máme problémy každý rok. Letos jsou všechny třídy plné. Deset dětí jsme museli odmítnout,“ sdělil starosta Lysic Luděk Baláč. Podle ředitelky tamní mateřské školy Moniky Sklářové šlo o děti mladší tří let.

Letovické děti mohou navštěvovat celkem tři školky. V jedné se o budovu dělí školka s knihovnou. „Pokud by v dalších letech dětí výrazně přibylo, dá se uvažovat o tom, že by knihovna ze školky zmizela,“ tvrdí letovický místostarosta Bohuslav Kuda.

V Boskovicích mají také plno, nějaké rezervy si přece jen nechávají. „Nyní máme ve třech mateřských školkách přes tři sta šedesát dětí. Kapacita je tři sta sedmdesát dva,“ řekl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Boskovičtí mají místa pro případ, že by se někdo během roku například přistěhoval. Navíc budou letos upřednostňovat místní děti. V Boskovicích myslí i na případný další nárůst počtu dětí. Chtějí zrekonstruovat bývalou lehárnu v Mateřské škole v Lidické ulici na novou třídu. „Nemáme zatím akutní problém. Snažíme se potížím předejít,“ uzavírá starosta Dohnálek.