Jenže míst na Blanensku, kde by nabídku využili, zatím moc není a v řadě případů by důchodci utratili víc peněz za cestu, než by ušetřili díky senior pasu. Podle garantky projektu Marie Cackové, radní Jihomoravského kraje, se však síť poskytovatelů od loňského října, kdy byl projekt spuštěn, stále rozšiřuje. Navíc pořízení senior pasu nic nestojí.

Pořídit senior pasy by se nevyplatilo obyvatelům černohorského domova pro důchodce. „Senior pasy jsou dobrá myšlenka, ale naši lidé by tyto slevy nevyužili. Mnozí jsou upoutáni na vozík nebo lůžko, nebyli by schopni za kulturou dojíždět. Spíš bychom potřebovali přivézt akce k nám do domova,“ sdělila ředitelka tamního Domova pro seniory Věra Veselá.

Ze stejného důvodu nemají o pasy zájem ani Letovičtí. „O senior pasech jsem se s kolegy bavil, bohužel obyvatelé centra by je nevyužili. Kulturu jim kvůli zdravotnímu stavu musíme dovézt přímo domů,“ popsal ředitel Centra sociálních služeb Letovice Ivo Kubín. Podle něj je to nabídka spíš pro aktivní jednotlivce.

To všichni obyvatelé blanenského Senior centra už senior pasy mají, pořídilo jim je vedení zařízení. „Senior pasy jsme každému pořídili proto, že to bylo zdarma. Nabídka slev na Blanensku je zatím slabá. Ale časem se zde určitě rozšíří víc,“ je přesvědčena ředitelka Senior centra Lenka Dražilová. Zatím je v samotném Blansku jen jedno místo, kde se dají slevy využít, na celém Blanensku jich je devětatřicet. V Jihomoravském kraji už síť čítá na čtyři stovky poskytovatelů slev. „Síť neustále rozšiřujeme, dá se skoro říct, že každým dnem. Jde nám nejen o to, aby těchto míst bylo dost, ale hlavně o kvalitu, aby se jednalo o skutečně zajímavé služby v co nejširším spektru,“ slibuje Marie Cacková. Ta upozornila i na to, že lidé mohou sami dávat tipy na provozovatele služeb, které by v síti rádi viděli. „Určitě s nimi možnost vstoupení do projektu projednáme,“ doplnila.

Na seznamu míst, kde je možné senior pas uplatnit, je třeba zámek v Letovicích. Více jak dvacetičlenné skupiny se tak dostanou dovnitř s pětadvaceti­procentní slevou. Důchodce, který na zámek vyrazí na vlastní pěst, má nárok na slevu deset procent. „Návštěvníci se senior pasy k nám přijíždějí. Mnohdy jsou to celé autobusy,“ uvedl majitel zámku Bohumil Vavříček.

Už půl roku jsou připraveni na zájemce se senior pasy v boskovické jazykové škole Lingua centrum H.E. Tento týden tam začal studovat první takový zájemce. „Dojíždí k nám paní v důchodu až z Bílovic. Předtím se nám ozvalo pár zájemců. Obrovskou výhodou u nás je to, že tuto slevu poskytneme nejen majitelům senior pasu, ale také jejich příbuzným,“ přiblížil Emil Holeš z jazykové školy.