Z přestárlých topolů u boskovické nemocnice odpadávají větve na silnici a ohrožují tak chodce i řidiče aut. Nejen tyto větrolamy si vzali v Boskovicích na mušku odborníci.

„Máme nachystaných sedm projektů, které bychom chtěli dokončit do tří let. Nejdříve se chceme zaměřit na nemocnici. Dojde tam ještě k probírce a tím pádem k prosvětlení jihozápadní části parku, což pozitivně ovlivní podle lékařů psychický stav pacientů,“ sdělila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Ta chce upřednostnit ještě úpravy v zahradě mateřské školy v ulici Lidické.

„I tam totiž budeme kácet stromy,“ zdůvodnila s tím, že jako náhradu vysadí nové stromy a keře. Odborníci totiž zjistili, že většina dřevin je uschlá nebo přestárlá a je třeba provést jejich obnovu. Jiné stromy zase poničila vichřice.

Trávu, keře a stromy odborníci vysadí u zámeckého skleníku, v lokalitě Chmelnice, dále v Bílkově ulici u sochy svatého Rocha. V Červené zahradě vyrostou jehličnaté i listnaté keře. „Úpravy budou stát přes pět a půl milionů korun. Město by za ně přitom zaplatilo pouhých šest tisíc korun,“ dodala Vítková s tím, že Boskovičtí by měli dostat dotace z evropských peněz a ze státního fondu životního prostředí.

Díky krajským penězům poroste zeleň také ve Vilémovicích, Lazinově či Lhotě Rapotině. I tak starostové přihodí další částku z obecní pokladny, úpravy musí uskutečnit ještě v tomto roce.

Stráň se spoustou náletů kolem kostela ve Lhotě Rapotině připomíná tamnímu starostovi Josefu Musilovi prales. „Chceme tedy na toto prostranství vysázet keře. Dále jsme museli skácet shnilé stromy na hřišti. Nahradíme je novou výsadbou. Vyměníme také čtyři kaštany na návsi,“ vyjmenoval Musil. Podle něj totiž o osudu kaštanů rozhodl odborný průzkum.

Lazinovští plánují vytvořit kolem obecního křížku odpočinkovou zónu. „Chtěli bychom tam vysázet stromy, keře, trávu a vytvořit jezírko. Také tam necháme umístit lavičky,“ nastínil starosta Pavel Novotný. Podobný relaxační prostor podle něj v Lazinově chybí.

Vilémovičtí nyní zvelebují centrální část návsi. Starosta František Kala by si tam představoval prostor pro všechny generace. „Padnou některé dřeviny, protože jsou ve špatném stavu. Staré stříbrné smrky zase nahradíme listnatými stromy,“ upřesnil Kala a dodal, že uprostřed zeleně si lidé posedí na lavičkách.