Ke zdržení došlo také u stavby protipovodňových opatření v Letovicích. Obyvatele Svitávky postrašila povodeň z minulého týdne natolik, že se chtějí co nejdříve pustit do čištění koryta potoka.

Na fotogalerii z letošních povodní na Blanensku se podívejte ZDE

Ve Spešově měli dělníci začít pracovat už v květnu. „Kvůli dešťům však byly práce zahájeny až v červnu. V těchto dnech se už staví,“ upřesnila starostka Spešova Iva Holomková. Podle ní museli lidem z vesničky minulý týden pomáhat hasiči s odčerpáváním vody v blízkosti čistírny odpadních vod. „Podařilo se jim situaci zvládnout. Protipovodňových hrází se už ale nemůžeme dočkat. Ty problémy vyřeší,“ podotkla Holomková. Hráz by měla udělat přítrž vodě valící se na obec od Rájce-Jestřebí či spodní vodě ve sklepech domů. Ochrana si vyžádá necelých deset milionů korun.

Stavby za pětačtyřicet milionů korun se měly rozběhnout v květnu i v Letovicích, kde minulý týden platil druhý povodňový stupeň. „Práce na řece Svitavě zatím nezačaly. Doufáme, že odstartují co nejdříve,“ sdělil starosta Letovic Radek Procházka s tím, že úpravy břehů, stavba opěrných zídek a navýšení hráze se budou týkat úseku od jezu u Tylexu až po sportovní areál. Zpětnému vzdutí vody zabrání jedno nové a další opravené stavidlo v místě, kde se spojuje potok Křetínka s řekou Svitavou. Do konce tohoto roku by měly být Letovice chráněné před stoletou vodou.

Zemité hráze a betonové zábrany o výšce zhruba sto osmdesát centimetrů by měly pomoct Rájeckým. I je velká voda potrápila naposledy minulý týden. „Stavby vyrostou na soutoku Býkovky a Svitavy. Jedním z nejkrizovějších míst je ulice Nová. Při velké vodě to tam odnáší průmyslové areály, ale i rodinné domy, pravidelně bývají zatopené sklepy v ulici Oldřicha Blažka,“ nastínil starosta Rájce–Jestřebí Pavel Perout.

Krušné chvilky prožili v čase deštivých dnů a rozbouřených vod obyvatelé Svitávky. V nejbližších dnech se tak chtějí vrhnout na koryto potoka, který se minulý týden rozvodnil tak, že zaplavil suterény domů v části zvané Podhradí. „Mezi mostem a náhonem Svitavy zprůchodníme koryto a to tak, že odtud odstraníme narostlé dřeviny a vybagrujeme pařezy, které tam zbyly po zásahu z minulého týdne. Dále se chystáme vybagrovat nánosy bahna,“ popsal svitávecký starosta Martin Cetkovský s tím, že problémy bývají na posledních pěti stech metrech potoka. Vedení obce začalo uvažovat i o poldrech a jiných pozemkových úpravách. „Je to ale bohužel běh na dlouhou trať. Na tato opatření navíc nemáme peníze. Kromě změny územního plánu bychom museli ještě získat dotace,“ dodal Cetkovský.

Když začne víc pršet, odnáší to v Adamově zahrádky u tenisových kurtů. I teď se ocitly pod vodou. „O stavbě protipovodňových opatření ale neuvažujeme. Zahrádkářská kolonie je poldrem, kam se řeka vylévá. Lidi, kteří mají o tyto pozemky zájem, na to upozorňujeme. V záplavovém území se nachází ještě opuštěné průmyslové objekty,“ popsal situaci v Adamově starosta Jiří Němec s tím, že domy v ohrožení nejsou.

Pracovníci Povodí Moravy nezačali vyjednávat o stavbě nových hrází s žádnou další obcí. „Blanensko navíc nezasáhly povodně tak výrazně, aby to vyvolalo urychlení zavedení protipovodňových opatření,“ doplnila mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.