V současnosti je v České republice sedmdesát sedm úřadů práce. Ty mají pod sebou další pobočky. Blanenský úřad nabízí nezaměstnaným detašovaná pracoviště v Boskovicích i Letovicích. „Slyšeli jsme, že možná dojde ke sloučení těchto pracovišť na jediné místo. Pobočku úřadu práce ale v Letovicích využívá dost lidí. Ti by pak museli část podpory dát za autobusy a vlaky, které je k jedinému úřadu na Blanensku přivezou,“ sdělil letovický místostarosta Radek Procházka.

Stejné informace se šíří i mezi lidmi v Boskovicích. Ani tamní vedení města však netuší, jaké změny se přesně chystají. „Slyšel jsem to. Přesto jsem nedostal oficiální zprávu o tom, že by se měla rušit pobočka úřadu práce v Boskovicích,“ sdělil tajemník boskovické radnice Pavel Vlach. Podle něj nejsou na škodu organizační změny. Ty obnáší nově vzniklé generální pracoviště v Praze a dalších čtrnáct krajských pracovišť. „Stávající pobočky snad ale nezruší. Lidé, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti, u nás navštěvují celé patro úřadu, dále využíváme pro tyto účely prostor u kostela. Nedokážu si představit, kam by to vše v Blansku umístili,“ nezamlouvá se Vlachovi.

Přesné informace se dosud nedostaly ani na Úřad práce do Blanska. „Na detašovaná pracoviště v Letovicích a Boskovicích míří spousta lidí. Přesto je možné, že budou zrušena. Bližší informace však nemáme. Reorganizace úřadů práce přinese nově vzniklé generální pracoviště v Praze a dále krajská pracoviště. Ve středu půjde tento návrh do senátu,“ uvedla za blanenský Úřad práce Jitka Lorková. Pokud bude mít návrh zelenou, měl by začít platit letos, snad již v dubnu.

Krok proti lidem

Její slova potvrdil senátor Josef Regec. I on bude ve středu návrh projednávat. „Myslím si, že by mělo všechno zůstat tak, jak to je. Měli bychom tu být pro lidi. Zrušení poboček úřadu práce by však byl krok proti lidem,“ míní Regec.

Podle mluvčího Ministerstva práce a sociálních věcí návrh počítá s generálním i krajskými pracovišti, dále se změnou činnosti úřadu práce a s větší dostupností lidem. „Cílem je, abychom v každé obci III. stupně mohli lidi obsloužit v základních oblastech jako je zprostředkování zaměstnání, poradenství i vyřízení veškerých podání. V první fázi této přeměny se pro lidi nic nezmění. Všechny dosavadní pracoviště úřadu práce zůstanou zachována,“ upřesnil mluvčí Petr Sulek s tím, že díky těmto změnám by měl stát ušetřit peníze.

Zatímco Blansko i Boskovice jsou na seznamu obcí III. stupně, Letovice tam bohužel nepatří. Zda i tam bude pobočka zachována, to jisté není. „Návrh může projít ještě celou řadou změn, uvádět podrobnější informace by bylo nyní předčasné,“ dodal Sulek.