Boskovice se nehodí do dopravního prostředí jednadvacátého století. To tvrdí starosta města Jaroslav Dohnálek. „Nemáme kudy odklonit tranzitní dopravu. Město svírají kopce,“ řekl Dohnálek. Jakým směrem se bude doprava v Boskovicích v budoucnu ubírat, to ukáže chystaný projekt. Radní si od něj slibují, že dá odpověď na otázku, kde by se dalo ve městě ještě parkovat, odborníci navrhnou bezbariérové trasy či přesně zjistí, jak moc město zahlcují nákladní auta. „Uvažujeme nad přestavěním problémové křižovatky ulic Sokolská a Havlíčkova na kruhový objezd. Dále je potřeba vyřešit parkování v židovské čtvrti a v ulicích Hybešova či Na Vyhlídce. Pomohli jsme trochu sídlišti Pod Oborou, kde by měla vzniknout další parkovací místa,“ nastínil starosta. Podle něj nejsou boskovické ulice tak široké, aby po jejich obou stranách mohly zaparkovat auta. Ta pak při průjezdu městem doslova kličkují mezi překážkami. Bariéry by měly zmizet na trase mezi úřady, školami a nemocnicí.

Nepřehledno vládne na silnici v centru Letovic. Při projíždění náměstím pocítí nejeden řidič napětí v neuspořádaném prostoru se zatáčkami, autobusovými zastávkami, parkovištěm a mostem. „Západní část náměstí od řeky Svitavy po železniční most je hotové dopravní hřiště. V minulosti bylo centrum upraveno kvůli tomu, aby se velká auta mohla stočit do ulice České. Nyní chceme náměstí vrátit do původní podoby,“ sdělil místostarosta Letovic Bohuslav Kuda. Podle něj by měla na nepřehledném prostoru vzniknout křižovatka ve tvaru písmene T. Autobusové zastávky z plochy před poštou zmizí.

Letovické trápí i situace na státní silnici I/43. A to ve směru na Svitavy. „Silnice je úzká se zatáčkami a místy nepřehledná. Od nové čerpací stanice po Stvolovou ji ale čeká rozšíření. Nyní probíhá výkup pozemků a nemovitostí,“ řekl Kuda.

Blanenští se zaměřují na krizovou křižovatku u pošty, která navazuje na ulici Hybešovu. „Tu bychom chtěli zjednosměrnit. Dále připravujeme rekonstrukci křižovatky, která je nepřehledná. Nevyhovující je také parkoviště před poštou,“ vyjmenoval místostarosta Blanska Jindřich Král s tím, že úpravy snad odstartují v příštím roce.

Další problém představuje v Blansku lokalita se starými bytovými domy. Ulice Chelčického či Leoše Janáčka přetéká zaparkovanými auty. Aby je mohli řidiči bez úhony projet, radní tudy plánují vést dopravu jedním směrem.

S parkováním kamionů u šamotky se museli poprat Velkoopatovičtí. „Když se tam sjelo více aut, měla potíže s parkováním. Vyhradili jsme tedy pro ně parkovací zóny,“ upřesnil tajemník Břetislav Strnad. Podle něj odborníci nyní dokončují mapování komunikací a dopravního značení, aby radní měli přesnou představu o nedostatcích v dopravě.