Po šesti a půl letech se kraj opět může pyšnit optimistickým podílem nezaměstnaných, a to 6,8 procenta. „Firmy hlásí nárůst zakázek ve výrobě, službách a hlavně ve stavebnictví. V plném proudu jsou také sezónní práce," sdělil ředitel krajské pobočky Úřadu práce Josef Bürger s tím, že k poslednímu červnu evidoval 54 569 lidí, kteří hledají práci. To je o víc než šestnáct set méně než v květnu. Momentálně je v regionu přes devět tisíc volných míst, z toho víc než třetina právě v Brně.

Pokles nezaměstnanosti zaznamenaly všechny regiony v republice. Nejnižší nezaměstnanost v kraji byla se 4,5 procenty na Vyškovsku, nejvyšší tradičně na Znojemsku a Hodonínsku s 8,1 procenty.

Na Blanensku bylo k třicátému červnu 5,5 procenta nezaměstnaných, což představuje 4 080 lidí. „Loni bylo ke stejnému datu 6,6 procenta nezaměstnaných. Obecně lze konstatovat, že hospodářský pokles ustupuje, což se příznivě odráží na trhu práce," sdělila ředitelka blanenského úřadu práce Jitka Lorková.

Pokles míry nezaměstnanosti podle ní ovlivnilo i to, že sezónní práce jsou již v plném proudu. „Jde například o oblast stavebnictví, pohostinství, turistického ruchu a lesnictví. Obecně lze ale říci, že největší zájem je o strojírenské profese," konstatovala Lorková.

Nezaměstnanost by na jižní Moravě měla klesat i v dalších měsících. „Léto pokles mírně zbrzdí, protože nábory firem sice pokračují, ale lidé do práce nastupují až se začátkem školního roku. Na úřady práce se budou hlásit i absolventi, kteří si nenašli práci. Jejich největší nápor ale můžeme čekat až v září. Přesto se nezaměstnanost bude držet stále velmi nízko," řekl analytik Michal Kozub.

Nyní je v regionu 9 176 volných míst, z toho 3 168 v Brně a další budou přibývat. Na Blanensku mohou lidé najít pracovní uplatnění například ve společnosti Blata v Blansku. Ta plánuje postupně zaměstnat až třicet nových zaměstnanců. „Už je postupně nabíráme a pokračovat budeme i v průběhu příštího roku. Budeme potřebovat především lidi na obrábění CNC strojů," sdělil majitel společnosti Pavel Blata.

Přibližně za půl roku bude přijímat nové zaměstnance i blanenská společnost Pyrotek. Potvrdil to její výrobní ředitel Jiří Nečas. „Přijímat nové lidi budeme poté, co dostavíme v průmyslové zóně novou továrnu. Uplatnění najdou ve výrobě, ale i v oblasti středního managementu. Zatím ale nedokážu říci, kolik pozic otevřeme," uvedl Nečas.

Starosta Blanska Ivo Polák uvedl, že blanenská průmyslová zóna má potenciál pro otevření nových pracovních míst. Rozšířit výrobu tam chce několik společností. „Pokud se jim bude dařit, zaměstnání v nich najdou nejen obyvatelé Blanska, ale i širokého okolí. Právě zvýšení zaměstnanosti je cílem naší průmyslové zóny," konstatoval Polák.

Například boskovická společnost Minerva chce přijmout pět nových zaměstnanců. „Už jsme jich letos přijali do výroby padesát a v srpnu přijmeme další. Chceme hlavně ulehčit těm, kteří dělají přesčasy," uvedl předseda představenstva společnosti František Hrda.