Prosluněný víkend a svěží jarní vzduch lákají k procházce do lesů, luk nebo kolem řeky. Člověk si krásně provětrá plíce a udělá něco pro své zdraví. Jenže právě v těchto dnech ve zmíněných lokalitách číhá velké nebezpečí. Klíšťata. Těm teplo a vlhko velmi svědčí. Po návratu domů tak výletníka může čekat nepříjemné překvapení v podobě přisátého klíštěte. Drobný hmyz přenáší nebezpečné choroby, jako je klíšťová encefalitida nebo borelióza.

Právě na nadcházející víkend hlásí portál České hydrometeorolo­gického ústavu vysokou aktivitu klíšťat. To, že klíšťata už mohou lidi v přírodě ohrozit, potvrdila také Alena Žákovská z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. „Ve srovnání s loňským rokem, kdy byla na jaře velká zima, je nyní klíšťat mnohem víc. Stojí za tím teplé počasí a vlhkost. To mají ráda. Jejich aktivita je s loňským jarem nesrovnatelně vyšší,“ poznamenala Žákovská s tím, že lidé by si měli dát pozor zejména v nízké trávě, na rozhraní luk a lesů, v nízkých porostech a v okolí vody.

Podle odborníků rok od roku počet infikovaných klíšťat stoupá. A Blanensko není výjimkou. Okolí přehrady Křetínky, řeky Svitavy a lesy poblíž Adamova. To jsou tradiční lokality se zvýšeným počtem klíšťat. Proti encefalitidě se mohou lidé nechat účinně očkovat, proti borelióze však nikoliv. „Máme hájenku v lese, takže nějaké to klíště každý rok na sobě mám. Letos ještě ne, ale máme tři ovce a těm už jsem spoustu klíšťat vytahoval. Známá se zabývá studiem klíšťat a po rozboru zjistila, že několik z nich bylo infikovaných boreliózou. Já očkovaný ještě nejsem. S encefalitidou si není radno zahrávat, takže se asi brzo nechám naočkovat,“ řekl Zdeněk Novák z Blanska.

O tom, jaké zdravotní potíže může způsobit borelióza, by mohl vyprávět například Vladimír Petrů z Boskovic. Ten má kvůli ní zdravotní potíže několik let. „Měl jsem dlouhodobě zdravotní potíže. Doktoři mě posílali od čerta k ďáblu. Nakonec se zjistilo, že mám boreliózu. Imunitu mám rozhozenou dodnes,“ řekl Petrů, který před rokem a půl s několika dalšími lidmi pomáhal se založením občanského sdružení Borelioza CZ, které se zabývá informováním o prevenci nemocí přenášeným klíšťaty a jejich léčbě. „Vedla mě k tomu nepříjemná osobní zkušenost s klíšťaty. Podle mého lékaři borelióze v současnosti stále nevěnují dostatek pozornosti. Přitom je to velmi zákeřná nemoc a její příznaky se dají obtížně zjistit. Navíc proti ní neexistuje účinná vakcína,“ dodal Petrů.

Podle něj se však riziko nákazy boreliózou dá podstatně snížit používáním vhodných repelentů proti klíšťatům. Nejvhodnější jsou repelenty s obsahem permethrinu nebo deltamethrinu, které na botách a oblečení vydrží působit dlouhou dobu. „Pokud přece jen člověk při návratu z přírody na těle objeví přisáté klíště, měl by ho co nejdříve odstranit. Místo zakápnout jodovou desinfekcí a pak je vyjmout,“ radí Petrů.

„Místo, kam se klíště přisálo, je dobré opět důkladně vydesinfikovat. Ránu je však potřeba ještě sledovat, jestli se na ní neudělá skvrna typická pro boreliózu. Ta se může objevit i jinde na těle, ovšem asi u poloviny nakažených se neobjeví vůbec. Ti pak nejsou varováni včas,“ upřesnil Petrů. Při objevení skvrny nebo při jiných příznacích připomínajících chřipku, jako je například bolest kloubů nebo závratě, je třeba co nejdříve začít s razantní léčbou antibiotiky. Zanedbání může způsobit i trvalé následky, později už je nemoc velmi těžko léčitelná.

Proti virovému zánětu mozku, čili klíšťové encefalitidě, existuje účinné očkovaní. Nejlepším obdobím pro vakcinaci je podzim a zima. Lidé dostanou vakcínu ve třech dávkách. Mezi první a druhou je pauze dva měsíce. Třetí dávka se očkuje po roce. „Očkování proti encefalitidě má určitě smysl, zejména pro lidi středního věku a starší. Ti podle statistik encefalitidou onemocní častěji a průběh nemoci je vážnější,“ řekla epidemioložka krajské hygienické stanice Renata Vaverková.

Loni zaznamenali hygienici na Blanensku stejně jako předloni deset případů klíšťové encefalitidy. V Jihomoravském kraji jich bylo pětapadesát. Lymskou boreliózou se ročně na jižní Moravě nakazí přibližně tři sta padesát lidí.