Necelých čtrnáct dní působí v troskách Haiti dcera Vladimíra Klimka. Ten je s ní ve spojení přes internet. Telefony totiž na Haiti nefungují. „Psala, že začátek byl hrozný. Lidé byli v šoku a cizincům nedůvěřovali. Nyní už jsou za pomoc vděční. Kamiony s pomocí míří na Haiti denně. Dcera pak potřebné věci shromažďuje a distribuuje do vesnic,“ nastínil Klimek s tím, že Irena působí pod hlavičkou olomoucké charity. Je jedna ze dvou lidí, které Česká republika na Haiti vyslala.

Naposledy se zem na ostrově otřásla před týdnem. „Lidé tam naštěstí spí ve stanech, takže na ně nemělo co spadnout. Mám ale o dceru strach, bezpečnost humanitárních pracovníků totiž není ideální,“ dodal Klimek. Podle něj míří na Haiti peníze z celého světa. V březnu se tam tedy začnou stavět školy a další důležité stavby.

Pomoc přinese i benefiční koncert

Lidé z Blanenska s obyvateli Haiti soucítí. V neděli protnou ticho v jedovnickém kině taneční kroky a hudba. Ve tři hodiny odpoledne tam totiž začne benefiční koncert na pomoc Haiti. „Připravili jsme pro lidi hodinu a půl dlouhý program. Koncert v podání tanečního orchestru budou protínat výstupy žáků základní školy. Ti divákům přiblíží život na Haiti a seznámí je s nejrůznějšími zajímavostmi. Nebude chybět ani promítání videoklipů, které budou informovat o škodách po zemětřesení,“ přiblížil ředitel Základní umělecké školy Josef Škvařil. Výtěžek z akce Jedovničtí pošlou na konto Člověk v tísni. V charitativní činnosti nejsou nováčci. V minulosti uspořádali akci na pomoc oblastem, na které dopadla ničivá vlna tsunami.

Zhruba sto tisíc korun nashromáždili věřící v katolických kostelích v Blansku a okolí. Penězi mohli přispět v neděli pětadvacátého ledna. „Konečnou sumu ještě nevíme, peníze stále sčítáme,“ podotkl farář Jiří Kaňa z kostela svatého Martina v Blansku.

Podle něj pracuje olomoucká arcidiecézní charita na Haiti už několik let. V terénu tam působí kněz Roman Musil, který dokonce jednou skončil jako rukojmí banditů. Podařilo se jej naštěstí zachránit.

Pomoc potřebují i venkované

„Veškerá pozornost se nyní upírá na hlavní město Haiti. Lidé, kteří tam pracovali, se ale po zemětřesení vrátili domů do vesnic. Tam je potřeba pomoc směřovat,“ upozornil Kaňa s tím, že za nasbírané peníze chtějí věřící pořídit terénní vůz značky Praga W3S. „Tato auta už po silnicích nejezdí. Přestože jsou spolehlivá, skončila ve skladech. My takový vůz chceme nechat spravit, opatřit jej jeřábkem a vrtnou soupravou na studně,“ přiblížil Kaňa. K vozu, který by pomohl obyvatelům ostrova dlouhodobě, chtějí věřící přidat i náhradní díly. Stejné auto opatřila charita Haiťanům už v minulosti. „Je na něm i skříňka, která může sloužit k bydlení nebo ošetřování,“ podotkl Kaňa.

Peníze poputují na Haiti také z obecních kas Blanenska. Pracovníci Oblastní charity Blansko totiž zašlou radním dopis s informacemi, co je potřeba ve zničené zemi udělat. „Musíme zaměstnat tamní obyvatele. Mohou odklízet sutě zničených domů nebo stavět latríny, což je důležité. Pokud bychom tam poslali odborníky, kteří to udělají, zbytečně zlikvidujeme haitské obchodníky, dělníky či mechaniky,“ nastínila vedoucí blanenské charity Jana Sedláková. Podle ní brzy na zničený ostrov zamíří zhruba půl milionu korun. Ty poskytne charita ze Tříkrálové sbírky z celého kraje.