Dvaapadesát dětí prvního stupně základní školy v Rudici a tři dospělí, kteří jeli dnes kolem jedenácté hodiny dopolední autobusem z plavání z Blanska směrem od Lažánek na Jedovnice, zažilo nevítané dobrodružství. Řidič autobusu dostal smyk, vyjel mimo vozovku do příkopu, kde se zastavil o strom a zůstal nakloněný na pravý bok. K nehodě vyjeli hasiči i policisté.

„Když se autobus převrátil do příkopy, nešly otevřít dveře a cestující nemohli vystoupit. Proto je museli přijet vyprostit hasiči. Nikdo však naštěstí nebyl zraněn,“ uvedla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Aby hasiči cestující z autobusu vyprostili, museli odkopat asi deset centimetrů rozmoklé hlíny, která bránila otevření dveří.

„Poté dětem i dospělým pomohli ven z vozidla. Další vrstvu zeminy odkopali, aby dostali z příkopu prázdný autobus. Krátce před jednou hodinou se jej podařilo na laně vytáhnout zpět na silnici,“ přiblížil mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jaroslav Haid.

Také silničáři jsou při sněhové kalamitě ve střehu. Z neděle na pondělí jezdili celou noc a dnes ráno od půl sedmé s veškerou technikou vyrazili znovu. „Silnice první třídy, které jsou ošetřovány chemicky, byly v noci na pondělí chvíli bez sněhu, pak nyní zapadají znovu a zůstává na nich rozbředlý sníh,“ uvedl dispečer Správy a údržby silnic pro okres Blansko.

Ve střehu musí být podle silničářů také řidiči, kteří na Blanensku jedou v oblasti Moravského krasu, v okolí Olešnice nebo kolem Žďárné. „Na silnicích druhé a třetí třídy a především na místech, kde se nesmí solit a která jsou udržována posypem, je sjízdnost ještě horší. Sníh štěrk znovu zasypává, v některých úsecích zůstává na vozovce ujetá až třícentimetrová vrstva sněhu. Tyto silnice upravujeme plužením a nebezpečná místa posypy, ale když sněží bez přestání, můžeme jezdit pořád dokola. V šest večer se vymění služba a pokud to bude potřeba, budeme zasahovat nepřetržitě i přes noc,“ dodal dispečer.

Lidé, kteří jeli v pondělí do práce autobusy ČAD Blansko, čekalo v ranních hodinách nepatrné zpoždění. Několik minut navíc si počkali například ti, kteří cestovali kolem osmé hodiny ráno na trase ze Studnic do Blanska. „Autobus místo o tři čtvrtě na osm přijel až těsně před osmou. Nebylo to nijak velké zpoždění, v tomto počasí ale čekání není nic příjemného,“ řekl David Jarůšek, který cestoval ranním autobusem ze Senetářova do Blanska.

Podle dispečera ČAD Jaroslava Novotného však žádné závažnější zpoždění autobusů řešit nemuseli. „Nikdo žádné velké zdržení nehlásil. Co vím, tak problematické byly jen jednotlivé úseky, například převážka v Rudici,“ informoval Novotný.

Přes špatně sjízdné silnice zatím nedošlo dnes na Blanensku podle policistů k vážnější dopravní nehodě. Větší smůlu měli lidé, kteří jeli v sobotu dopoledne po napadnutí prvního sněhu na silnici od Vlachova do Boskovic. Čelně se tam střetla dvě auta. Při srážce bylo zraněno sedm lidí. „Osmadvacetiletý řidič Škody Felicia jel na letních pneumatikách dolů od obce Valchov směrem na Boskovice. Z důvodu nepřiměřené rychlosti na uježděném sněhu dostal smyk a vyjel do protisměru. Čelně se tam střetl s protijedoucí Škodou Oktávií,“ přiblížila Šebková. Při nehodě byli těžce zraněni spolujezdec a spolujezdkyně ze Škody Felicie a další tři lidé v tomto vozidle včetně řidiče utrpěli lehká zranění. Lehce zraněni byli také řidič a spolujezdkyně ze Škody Octavia.