Slunící se a koupající se lidi právě na opatovickém, ale i letovickém koupališti ve středu obcházeli policisté a radili jim, jak krádežím předcházet. „Chtěli jsme upozornit na to, že na koupaliště by si měli brát jen takové množství peněz, kolik předpokládají, že tam utratí, a nebáli se případně požádat souseda, aby jim věci pohlídal, když jdou do bazénu,“ vysvětlila policejní mluvčí Iva Šebková. Dodala, že v případě krádeže se v davu lidí zloděj těžko hledá.

Letáček od policistů ve středu obdržel například Dušan Fürješ z Letovic. „Chodím na koupaliště často, zatím se mi nic neztratilo. Občas požádám známé, aby mně na věci dohlédli, neberu si s sebou nic cenného. Myslím si, že je dobře, že policisté lidi poučí, aby si dávali větší pozor,“ míní.

Provozovatelé některých bazénů lidem nabízejí místa, kde si mohou svoje věci bezpečně uschovat. Podle provozního řádu blanenského aquaparku lidé mohou využít šatní skříňky, kde uloží oblečení, do hlídaných skříněk mají dát cenné věci a peníze. „Pokud mám s sebou klíče od auta, nechávám je v trezorku. A co se týká peněz, tak nikdy jich s sebou moc nenosím,“ uvedl Michal Souček, který pravidelně navštěvuje aquapark v Blansku.

Trezorky jsou na tamním koupališti k dispozici za třicet korun. „Jsou pod neustálým dozorem, takže riziko krádeže nehrozí. Uzamykatelné šatní skříňky máme pojištěné pouze proti krádeži nezbytností, když se odtud ztratí něco cenného, neneseme za to zodpovědnost,“ popsal ředitel Služeb Blansko Radek Snopek.

Podle Snopka se letos ze šatny ztratil mobilní telefon. V případě, že by krádeží přibylo, tak by uvažoval o monitorovacím systému. „Na znojemském koupališti měli se zloději velký problém. Poté, co nainstalovali kamery, je vše lepší,“ doplnil Snopek. Areál koupaliště podle něj částečně sleduje kamerový systém městské policie z ulice Poříčí.

Hlídanou úschovu nabízí i provozovatelé opatovického aquaparku. „Skříňky jsou umístěné u pokladny, takže cennosti jsou neustále pod dozorem. Nedá se ale říct, že by je lidé nějak využívali,“ uvedl Milan Vykydal, který má koupaliště ve Velkých Opatovicích na starosti.

Podle Bohumila Ferugy, který se stará o provoz koupaliště v Boskovicích, je vzhledem k velikosti tamního areálu nebezpečné nechat věci bez dozoru. „Když někdo odejde, a na dece, kam není vidět, nechá peníze a osobní věci, jednoduše upozorní zloděje,“ myslí si Feruga. Ten se letos zatím s žádnou krádeží nesetkal. I v Boskovicích mohou lidé využít uzamykatelné skříňky ve vstupní budově, kde na ně dohlížejí pracovníci bazénu.

PETRA KOUTNÁ
LEONA PAROULKOVÁ