Majitelům většiny z nich však chybí peníze. Jinde opravy stojí kvůli problémům s vlastnictvím.

K zemi se sklání třeba památkově chráněná boží muka u Lipůvky. Hrozí, že spadne. „Statika památky se narušila při orbě polí, ve kterých se nachází. I když boží muka stojí na soukromém pozemku, ujalo se problému vedení Lipůvky,“ přiblížila Hana Mauerová ze stavebního úřadu v Blansku. Ta doufá, že k opravě dojde v nejbližší době.

V Blansku a okolí jsou podle Mauerové další památky ve špatném stavu. Opravy často brzdí vlastnické problémy. „Třeba faru v Újezdě u Černé Hory si pronajali od Římskokatolické církve Orli. Střecha fary je na různých místech opravená, ale v havarijním stavu zůstává fasáda, na kterou nejsou peníze. Orli faru nevlastní, takže do ní samozřejmě nebudou chtít investovat spoustu peněz,“ řekla Mauerová.

Ve velmi špatném stavu je také kostel v Dlouhé Lhotě. Provlhlé vnitřní zdi již dělníci osekali, aby větraly. „V kostele dokonce od vlhkosti zezelenala dlažba. Problém postupně řešíme,“ popsala Mauerová. Ta upozornila také na seník u adamovské Švýcárny, který byl před zbořením.

Opravit zchátralou památku je běh na dlouhou trať. To ví členové hnutí Brontosaurus, kteří Švýčárnu a okolí spravují. „Narážíme na nedostatek peněz. Dotace totiž podporují zejména kostely a další duchovní stavby. Oprava seníku u Švýcárny nás vyjde na jeden a půl milionu korun, příspěvek přitom činí jen přes sto tisíc korun,“ řekl Robert Robby Kubáň. Ze seníku zbyla jen obvodová zeď. Tu pracovníci rozebrali, a pak opravili. Příští týden začnou pracovat na provizorní střeše. Ta má chránit spravenou zeď.

Památky trpěly už za totality

Švýcárnu a okolní stavby převzalo hnutí Brontosaurus v hrozivém stavu. V době, kdy je vlastnil socialistický svaz mládeže, totiž zchátraly.

V době totality trpěla spousta památek také v Boskovicích a okolí. Nyní jejich opravy stojí velké peníze. „Jen na území Boskovic se nachází padesát kulturních památek. V minulém režimu ale zestátněné památky chátraly. Zámek sloužil jako internát, hrad byl zavřený, Rezidenci využívaly různé státní podniky a v domech v židovské čtvrti bydleli lidé, kteří neměli peníze a často ani zájem o údržbu a opravy,“ nastínila boskovická místostarostka Jaromíra Vítková. V současnosti některé památky vlastní město, jiné církve, další mají soukromí vlastníci, třeba rodina Mensdorff-Poully.

V roce 2017 bude spousta budov v městské památkové zóně již opravena. Alespoň podle plánu, který nechali letos Boskovičtí zpracovat. Ten ovšem závisí na tom, zda majitelé památek budou mít dostatek peněz. „Chystáme opravy radnice, Rezidence, ulice U Koupadel a Ve Špitálku, které nejsou památkami, přestože se v památkové zóně nachází. Plán počítá i s domem číslo 11 ve Zborovské ulici, tam právě začínáme. To vše si vyžádá patnáct a půl milionu korun,“ sdělila Vítková s tím, že odborníci vytipovali dalších sedmnáct budov včetně dostaveb proluk, které městu nepatří. Na ty by padlo sto milionů korun. Příští rok se Boskovičtí pustí do oprav bývalé židovské školy, synagogy a druhého podlaží Rezidence.

Památky jsou často ve zbědovaném stavu i podle památkáře Marka Fajmana. „Nejlépe na tom jsou budovy církví nebo židovských obcí. Ty totiž bývají ještě využívané,“ dodal.