Blíží se první jarní víkend. Jaro, potažmo Velikonoce, jsou v nějaké podobě tématem řady akcí, které se tuto sobotu a neděli uskuteční na Blanensku.

Například na Švýcárně u Adamova základní článek Hnutí Brontosaurus Modrý kámen pořádá v sobotu velikonoční jarmark. „V době od deseti do pěti hodin odpoledne příchozí uvidí pletení pomlázek, pečení jidášů, sázení osení, výrobu zvířátek z vlny či vynášení Morany. Mohou si také vyzkoušet různé hry, ochutnat tradiční velikonoční pokrmy nebo koupit produkty z Moravského krasu," zvou pořadatelé.

Velikonoční jarmark se uskuteční také v Doubravici nad Svitavou. Návštěvníci se tak mohou těšit například na pletení pomlázek, výrobky z keramiky i včelí produkty. Jarmark, který pořádá místní organizace Českého červeného kříže Doubravice nad Svitavou, se koná v neděli v tamním kulturním domě od deseti hodin. Lidé, kteří na jarmark zamíří, si také mohou koupit ručně malovaná trička, nazdobené perníky nebo výrobky z dílny Pěkná modrá.

Tvořit na téma Velikonoce se bude v sobotu od dvou hodin odpoledne Ve Vážanech ve velikonočních dílnách. „Je zván každý, kdo má chuť si vytvořit nějakou velikonoční dekoraci či se naučit plést pomlázku. S sebou si vezměte košíky nebo menší nádoby a květináče, vyfouknutá vajíčka, skořápky, případně nějaké vaše oblíbené ozdoby," doporučují pořadatelé z obecního úřadu.

Jarním jarmarkem ožije v sobotu od devíti hodin do jedné odpoledne budova boskovické základní školy na Slovákově ulici. Pořádající rodiče, děti a učitelé příchozí přivítají v řadě tvůrčích dílen. Na programu bude i retro sportovní improvizace, kavárna s bohatým menu a pomazánkovou soutěží, mimi herna v lesní školce, vystoupení dešťové kapely či taneční číslo. „Výtěžek z akce půjde na zpříjemnění interiéru školy," píší v pozvánce pořadatelé.

Šestou rukodělnou velikonoční dílnu chystají také Valchovští. Koná se v neděli od dvou hodin odpoledne v budově bývalé školy. Na programu bude například malování kraslic, výroba a ukázky dekorací a výrobků spojených s Velikonocemi a jarem. Velikonoční výstava s dílničkami pro děti se v neděli od půl druhé do půl šesté uskuteční i v sále sokolovny v Benešově.

Vítat jaro a Velikonoce budou na Květnou neděli od dvou hodin na náměstíčku na Suchém. Se svým programem vystoupí děti ze školy, bude se zdobit strom vajíčkovník, mladí hasiči vynesou hořící Moranu a utopí ji v rybníce. V knihovně bude otevřená výstava s jarní tematikou.

To v hasičské zbrojnici ve Veselici bude v sobotu vonět pálenka. Osadní výbor tam pořádá Veselický košt pálenek 2013. „Zájemci o účast v soutěži musí doručit pořadatelům nejpozději v den soutěže v době od dvou do tří hodin odpoledne vzorek pálenky o objemu půl litru, a to přímo na místo konání soutěže," vyzývají pořadatelé. Samotné klání o nejlepší pálenku pak vypukne v půl čtvrté. Soutěžící i ostatní návštěvníci zaplatí vstupné padesát korun. Držitelé tří nejlepších pálenek obdrží věcné ceny.

Velká Morava. To je název show Velkého dechového orchestru při Základní umělecké škole Letovice. Koná se již popáté. Hudebníci vystoupí v letovickém kulturním domě tuto neděli hned dvakrát. První koncert začíná ve dvě odpoledne a druhý pak v pět hodin. Společně s hudebníky letovické školy vystoupí několik jejich hostů.