Vědci hodnotí míru sucha v půdě do jednoho metru na základě poměru aktuální situace s průměrnou situací v letech 1961 až 2010. Sucho se v uplynulém týdnu zmírnilo na celém území Česka. Výrazné až výjimečné sucho, což je označení pro třetí a čtvrtý stupeň sucha, zaznamenali odborníci mimo jiné i na jihu Moravy na Blanensku. Situace se zlepšila zejména ve vrstvě do hloubky čtyřiceti centimetrů, v hlubší vrstvě sucho přetrvává.

Jak Deník před časem informoval, sucho spalovalo stromy v Moravském krasu. Se závlahou pomáhali hasiči i dobrovolníci. Zapojily se i obce. „Na jaře to bylo se srážkami až nad očekávání skvělé. Takové množství vody jsme popravdě nečekali a i na nejvyprahlejších krasových stráních jsme měli půlmetrové přírůstky. Jenže později přišla vlna veder a velké sucho,“ řekl Deníku Rovnost garant projektu Stromy pro Moravský kras Zdeněk Špíšek.

Zdroj: Youtube

Předpověď na další dny počítá s dalším zmírňováním sucha na území Česka. Po deštivém počasí v minulém týdnu se rozsah půdního sucha v České republice zmírnil, nejvyšší stupeň půdního sucha není momentálně nikde v Česku.

Silničáři začali se stavbou okružní křižovatky na silnici I/43 u Sebranic. Dělníci už pracují na provizorní cestě.
Na I/43 u Sebranic vznikne kruháč: Stavbaři budují provizorní cestu, podívejte

Tento týden bude převážně oblačno až zataženo s deštěm či přeháňkami. Denní teploty se většinou dostanou nejvýše na pětadvacet stupňů Celsia, výjimečně ale mohou na jihu Moravy vystoupat na sedmadvacet stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Mimořádně chladná bude sobota, kdy se zřejmě denní teploty nedostanou ani na dvacet stupňů.