Neustupující ekonomická krize zasáhla i realitní trh na Blanensku. Na mnoha místech v regionu se počítalo s výstavbou nových bytů, namísto toho teď investoři stavby odkládají nebo dokonce ruší. Lidé se zase bojí ušetřené peníze za nedokončené stavby utrácet. Jiným na byt banky nepůjčí.

„Je pravda, že všeobecně poptávek po bytech ubylo. Týká se to jak bytů nově postavených, tak těch starších. Důvody pro to jsou dva. Jednak jsou lidé při utrácení opatrnější. Nechtějí přecenit svoje schopnosti a zadlužit se. To by se totiž mohli dostat do situace, kdy budou muset zakoupený byt po roce kvůli dluhům, prodat. Tím by přišli o daně a různé poplatky, které jsou s kupováním nemovitosti spojené. Druhým důvodem je fakt, že pokud lidé dnes nepotřebují byt koupit hned, raději vyčkávají. Doufají, že za jeden nebo dva měsíce si vyberou ze širší nabídky nebo koupí byt ve zvolené lokalitě,“ popsal hlavní příčiny obezřetnosti zákazníků vedoucí ralitní kanceláře Real Spektrum Blansko Radek Dračka.

Jeho slova potvrdil i starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. „Ekonomická krize zasáhla i tuto oblast. Víme o projektech, u kterých se stavba zpozdila, někde ji i o rok odložili. Nepředpokládáme však, že bychom v souvislosti s touto situací měnili územní plán,“ vysvětlil starosta.
V Boskovicích staví nové byty hned několik firem. Ty se musí vyrovnávat s menším zájmem lidí.

„Je pravda, že zájem není tak velký, jako jsme původně očekávali. Byty ale přesto stále prodáváme. Začali jsme stavět už loni v létě, takže nás krize nezasáhla tolik. Podařilo se nám na stavbu získat úvěr od banky a vypadá to, že dodržíme původní časový plán výstavby,“ popsal zkušenosti s prodejem bytů Pavel Zatloukal z firmy BK Invest, která v Boskovicích staví bytové domy nazvané Terasy na výsluní.

Podle něj lidé mnoha investorům nedůvěřují. „Lidé čekají. Hodně firem slibovalo nové byty na papíře, plánovala se tady velká výstavba a teď se v podstatě nic nestaví. Lidé už firmám nevěří, že dotáhnou své projekty do konce,“ řekl Zatloukal.

Stavba bytů se vlivem ekonomické krize zpozdí i v Blansku. Byty na sídlišti Písečná tam přitom měly stát už letos. „Podle záměru pozemku měly být byty v této lokalitě hotové v roce 2009. Firma, která na nich pracuje, se na nás ale v důsledku krize obrátila s prosbou, abychom termíny dokončení prodloužili,“ popsal další z důsledků krize místostarosta Blanska Jindřich Král.

V nejhorším případě musely firmy od plánované výstavby dokonce upustit. „I s takovým případem už jsme se setkali. Jednalo se ale o výstavbu rodinných domů nedaleko Blanska,“ upřesnil Dračka.

Krize však mohou využít zájemci o koupi nemovitostí, kteří mají nyní lepší vyjednávací pozici. Prodejci se snaží ceny bytů udržet, ale na úkor své marže přidávají k bytům osobní vozy nebo třeba kuchyňské linky.