Na více než čtyři tisíce sedm set nezaměstnaných připadalo na konci pololetí přes dvě stě třicet volných pracovních míst. To je o sedmdesát víc než začátkem letošního roku. Přesto je na Blanensku pro nezaměstnané stále velký problém práci si najít. Řada lidí proto využívá rekvalifikačních kurzů, které zvyšují jejich šanci na trhu práce. Ještě hůře jsou na tom však na jižní Moravě v okresu Břeclav, Znojmo a také v Hodoníně. Právě v Hodoníně je míra nezaměstnanosti přes třináct procent.

Bez práce je nyní také šestačtyřicetiletá žena z Blanska. Naposledy pracovala na čerpací stanici. „Práci si sháním již od dubna. Jsem nahlášená na úřadě práce, ale mimo to se snažím najít nové zaměstnání aktivně sama. Sleduji různé nabídky práce na internetu,“ řekla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Podle ní se práce hledá těžko i v nedalekém Brně. „Je mi šestačtyřicet a najít dobrou práci je problém. Vždyť nezaměstnaní jsou často i mladí, co dokončí školu a umějí jazyky,“ dodala.

Na Blanensku bylo ke konci června podle statistik bez práce přes dvě stě padesát absolventů škol a mladistvých. O čtyřicet méně než v loňském roce. Jejich nárůst se však dá v příštích měsících očekávat. Spousta studentů a učňů totiž na Blanensku po dokončení škol nenajde hned práci. Mezi nezaměstnanými na Blanensku je více než tisíc lidí se zdravotním postižením. „Myslím, že nabídka pracovních míst je na Blanensku dost zúžená. Řada známých, co dodělala učňáky, má často ve svém oboru problém najít práci. Proto dělají třeba pojištováky nebo si přivydělávají na brigádě,“ poznamenal student Luděk Sehnal ze Šošůvky.

Aby si rychleji našli práci volí často lidé na Blanensku některý z rekvalifikačních kurzů, které zprostředkovává úřad práce. Mezi řemeslnými obory jsou nejvyhledávanější rekvalifikační kurzy na obsluhu CNC strojů a svářečské kurzy. „Mezi službami je zase největší zájem o kurzy na kadeřnice, kosmetičky a kuchaře. Hodně lidí se chce také naučit s počítačem,“ upřesnil Leoš Němec z blanenského úřadu práce s tím, že po absolvování rekvalifikačního kurzu si řada lidí místo najde snáz. „Dlouhodobé statistiky ukazují, že po absolvování rekvalifikačního kurzu si pak až tři čtvrtiny z těchto lidí práci najde,“ upřesnil Němec.

Kromě stálého zaměstnání je na Blanensku problém sehnat si i brigádu. Studenti si proto práci na léto sjednávají často již s velkým předstihem. Ne všichni však mají štěstí. „Teď už u nás studenti neseženou brigádu ani omylem. Zájemci o brigádu v aquaparku se hlásili už začátkem roku. Teď už máme plno,“ řekl Pavel Ševčík ze Služeb Blansko. Plný stav brigádníků hlásili již na jaře ze Správy jeskyní Moravského krasu. Podobně na to byly hrady, zámky a řada obchodů.