Prázdnin s koňmi v Cetkovicích se už nemůže dočkat například šestnáctiletá Adéla Staryszaková z Nového Jičína. „Na koňský tábor se moc těším, jezdím tam každý rok. Letos už počtvrté," řekla. Na nápad strávit týden o prázdninách u koní a naučit se tam jezdit ji přivedla kamarádka. „Kamarádka je členkou jezdeckého klubu Farmy CH v Cetkovicích, přes ni jsme se s mámou dozvěděly, že je možnost tam jet i na tábor," uvedla dívka.

Na koňském táboře se Adéla naučila mnoho dovedností, které musí jezdec znát. „Když jsem na koňský tábor jela poprvé, uměla jsem na koni jezdit jenom v kroku. Až na táboře jsem se naučila klusat a cválat. Každým rokem vždy navážu na to, co už umím, takže se tam v jezdeckých dovednostech zdokonaluji," řekla dívka. Podle jejích slov na koňském táboře zažila mnoho zajímavého. „Jednou za týden například bývá speciální vyjížďka. Minule půlka z nás vyjela na koních do lesa a druhá půlka tam postavila ohradu pro koně. V lese jsme přespali do druhého dne a potom jsme se vyměnili. Ti, kteří stavěli ohradu, jeli druhý den domů na koních," popsala dívka.

O tábory strávené na koňském hřbetě je veliký zájem. „Všechny termíny na pobytový dětský tábor už máme obsazené. Několik míst volných je ještě na tábory příměstské, kdy k nám chodí děti jen přes den," uvedla Alena Chovancová, majitelka Farmy CH Cetkovice. I podle ní se děti na tábor vracejí. „Jezdí sem dokonce dvě sestry z rakouského Innsbrucku, ty tady budou letos už popáté," řekla Chovancová.

Čtvrtým rokem pořádají jezdecké tábory i na Ranči u Nandyho ve Vysočanech u Sloupu. Ty jsou určeny jen pro malé skupinky dětí. „Pro děti tady máme tři koně. Takže aby si mohly pořádně zajezdit, na jezdecký pobyt bereme kolem čtyř dětí," řekla majitelka ranče Petra Semanová. Podle ní tam mohou bez obav přijet i začátečníci. „Na táboře se děti naučí chodit krokem, klusat i cválat tak, aby se na koni udržely," dodala Semanová.

Koně místo léků

Koně mohou děti i léčit. To vědí v relaxačním centru Velenov, kde pořádají pobyty s koňmi pro děti zdravé, ale i nějak handicapované. „Abychom se mohli dětem věnovat individuálně, máme je vždy rozdělené jen do malých skupinek po pěti až osmi," uvedla Jarmila Minxová, která pobyty pro děti organizuje.

Podle ní jsou pobyty zaměřené na vyrovnání energií. „Využíváme různé terapie na to, aby se například hyperaktivní děti trošku zklidnily a naopak děti zakřiknuté aby nabyly sebevědomí," přiblížila zaměření tábora Minxová. Podle ní se malí milovníci koní rádi vrací, centrum mohou navštěvovat po celý rok. „Děti se u nás naučí jezdit na koni, ale využívají i různé terapie. Mezi nimi samozřejmě hipoterapii, zooterapii nebo arteterapii," řekla Minxová s tím, že všechny terapie vedou školení odborníci.

EVA ONDRÁČKOVÁ