Mísy chlebíčků s okoralými plátky šunky společně s kyselou okurkou a žlutobílým kolečkem vajíčka zakrývající vrstvu vlašského salátu. Oschlé cukroví, co zbylo z Vánoc. Levné víno, panáky na zahřátí a o půlnoci nezbytné bublinky. Zábavná silvestrovská televizní show s křečovitě veselými hvězdami českých mýdlových oper.

Lidé na Blanensku nemusí na Silvestra jen zůstat sedět v přetopených obývacích pokojích. Obce, města i různá sdružení jim nabízí víc.

Kdo v posledním dni roku vyrazí na výlet, může jej završit třeba výstupem na rozhlednu Podvrší u Veselice. Její brány tam otevřou za každého počasí od deseti hodin dopoledne do tří odpoledne. Ve Veselici zpřístupní rozhlednu pro všechny, kdo se chtějí na konci roku podívat z výšky na okolní vsi, už sedmý rok. „Lidé z Veselice i z okolí si už zvykli vybírat si rozhlednu jako cíl své silvestrovské procházky. Proto sem většinou chodí stále ti samí. Třeba tatínci s dětmi, aby se doma nepletli při přípravách na večer nebo i manželské páry,“ vzpomínal starosta obce Vavřinec Miloslav Novotný.

Na Silvestra každoročně zavítá na veselickou rozhlednu kolem dvě stě lidí. Kdo z nich se nezpotí při výstupu na ni, může se tu zahřát teplým čajem, grogem nebo svařeným vínem.

Poslední den v roce se cítit jako princezna nebo král. To umožní lidem nejen z Blanenska průvodci na zámku v Lysicích. Celý den tu bude otevřeno pro každého, kdo bude mít zájem projít se zámeckými komnatami.

Zámek v Lysicích zpřístupňují lidem o svátcích už deset let. „Protože lidi mají o prohlídky zámku zájem, otevíráme nejen na první svátek vánoční, ale i na Silvestra,“ zvala kastelánka lysického zámku Martina Medková – Rudolfová.

Dospělé na Nový rok předvánoční kocovina z bujarých oslav konce starého roku a příchodu nového většinou nemine. Ale co děti? Ani ony nemusí přijít na Silvestra zkrátka. Už tradičně pro ně promítají pohádkové pásmo v boskovickém letním kině. „Pohádky pro děti se promítají v Boskovicích už někdy od první poloviny osmdesátých let. Poslední den v roce je tak vidělo už několik generací dětí,“ přiblížil ředitele boskovického kina Panorama Radek Pernica.

close zoom_in Pro malé i velké letos v Boskovicích přichystali pásmo tradičních animovaných českých pohádek. Promítat je budou v amfiteátru letního kina na Silvestra od pěti hodin odpoledne. „Dřív jsme zkoušeli pustit i celovečerní film, třeba Dobu ledovou. Ale na Silvestra často už dost mrzne a děti sledování dlouhého filmu v letním kině kvůli zimě nemohly vydržet a tak jim třeba utekl konec. Proto jsme se zase vrátili k pásmu pohádek. A také proto, že jsme se chtěli uchovat tradici českého animovaného filmu,“ vysvětlil výběr pohádek Pernica.

Na boskovické promítání pohádek však nemusí přijít jen rodiče s dětmi. Podle Radka Pernici má akce daleko širší sociální přesah. „V posledním dni v roce se tu setkají mladí i starší a můžou si tak popovídat a popřát si k novému roku,“ míní Pernica.

Po promítání kolem šesté hodiny odpálí v boskovickém kině silvestrovský ohňostroj. Ten bude také jediný, který v Boskovicích zajiskří. Stejně jako v Blansku, i v Boskovicích, totiž kvůli škrtům v městském rozpočtu silvestrovský ohňostroj zrušili. „Boskovičtí zastupitelé se rozhodli nepořádat pravidelný novoroční ohňostroj s proslovem starosty na Masarykově náměstí. Ohňostroje se tak dočkají jen návštěvníci pravidelného Silvestrovského promítání v letním kině,“ uvedl boskovický tajemník Jaroslav Parma.

Naopak silvestrovský ohňostroj rozžehnou na Masarykově náměstí v Letovicích. „Lidé se tam sejdou už tak po desáté hodině večerní. Dají si punč, popovídají si a společně počkají na ohňostroj,“ přiblížil průběh akce letovický starosta Radek Procházka.

Více o oslavách konce roku na jižní Moravě čtěte ve středečním vydání Blanenského deníku Rovnost