Na týdenní expedici za dobrodružstvím je čeká štreka čtyři a půl tisíce kilometrů za volantem bezmála padesát let staré Škody 100. A Deník Rovnost bude u toho. „Cesta je pro nás cíl. Platí to na všech našich výpravách. Naposledy jsme před několika lety vyrazili ve starých škodovkách za polární září do Finska a bylo to skvělé. Už je na čase opět něco podniknout. I když tentokrát pojede jen jednou auto, věřím, že to bude zase super. Na Estonsko jsme měli políčeno už při minulé výpravě na sever. Je tam nádherná příroda,“ řekl krátce před odjezdem šestatřicetiletý Jan Černý, který se živí jako automechanik. Společnost mu na cestě dělají dva kamarádi. Instalatér a inženýr.

Po cestě chce trojice výletníků navštívit Čudské jezero a také druhý největší estonský ostrov Hiiumaa v Baltském moři. Když je tuhá zima, spojuje ho s pevninou nejdelší evropská ledová cesta. „Je dlouhá šestadvacet kilometrů. Na jízdu po ledu jsme se moc těšili. Bohužel, podle aktuálních zpráv tam není moře zamrzlé, takže na ostrov se se škodovkou dostaneme asi jen trajektem,“ dodal Černý.

U Čudského jezera má výprava pronajatou chatu, kde se chce ohřát a trochu odpočinout. Jinak bude po cestě bivakovat vedle červené škodovky. „Nevidím v tom problém. Ve Finsku jsme takto v mrazu nocovali běžně. Počítám, že po cestě budou podobně jako ve Finsku i volně přístupná dřevěná odpočívadla - chatičky, kde může přespat kdokoliv. A proč jsme zvolili zimní termín? Protože v létě podobné výpravy podniká kde kdo. Chtěli jsme se odlišit. Když už se škodovkou někam vyrazíme, tak ať to stojí zato,“ poznamenal dobrodruh.

close Jan Černý ze Žďáru na Blanensku vyráží s fanoušky historických aut značky Škoda opět do akce. Výprava z komunity Stovkou tam a zpět nabrala v pátek směr Estonsko. info Zdroj: Se souhlasem Jana Černého zoom_in Jan Černý ze Žďáru na Blanensku vyráží s fanoušky historických aut značky Škoda do akce. Výprava nabrala v pátek směr Estonsko. Pro zvětšení mapky s trasou rozklikněte. Za posledních několik let s přáteli z komunity Stovkou tam a zpět najel se svým veteránem po Evropě několik desítek tisíc kilometrů. Byli v Nizozemsku, Finsku, ve Francii, projeli Norsko, Anglii a Skotsko. A také Balkán. „Pořád říkám, že škodovky jsou na cestování nejlepší auta. Jenom musejí mít motor vzadu. S tím, že se něco po cestě může pokazit, se počítá. S sebou si vezeme náhradní poloosu a těsnění pod hlavu motoru. Zatím jsme vždy dojeli v pořádku,“ dodal Černý.

Výpravu nadšenců může kdokoliv podpořit na bankovním účtu zmíněné komunity 2900475350/2010. Jména dárců jsou pak tradičně napsaná na kapotě historického vozu, se kterým brázdí Evropu. Videa a fotografie z průběhu cesty bude Černý společně s přáteli pravidelně zveřejňovat na sociální síti.