Na řece Svitavě se letos několik měsíců krmilo šedesátihlavé hejno. Rybáři jsou proti jejich rabování takřka bezmocní. Kormorán velký je zvláště chráněným druhem a jeho odstřel musejí povolit úřady. Získání tohoto povolení bylo v minulosti poměrně složité a prokázat škody způsobené tímto opeřeným lovcem ještě obtížnější. „Pořád mi připadne, že to úřady řeší stylem, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Nechápu, proč jsou pořád sportovní rybáři biti na úkor kormorána,“ řekl Roman Konstanz z boskovické rybářské organizace.

Zdá se však, že se rybářům v regionu blýská na lepší časy. Jihomoravský kraj totiž na svém území chce odstřel a plašení kormoránů upravit. S největší pravděpodobností od letošního podzimu budou mít rybáři a rybníkáři při řešení tohoto problému více možností. „Dříve museli rybníkáři a jednotlivé rybářské organizace žádat o výjimky ze zákona na odstřel a plašení kormoránů každý zvlášť. Kolikrát to bylo na dlouhé lokte a velmi složité. Teď výjimku udělíme na celém území jihomoravského kraje, kromě ornitologicky významných lokalit. Nové opatření samozřejmě vyplynulo z jednání s rybáři, vodohospodáři a také ochránci přírody,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí Jihomoravského kraje Anna Hubáčková s tím, že odstřel kormoránů bude regulovaný a podléhá řadě pravidel a omezení.

Velké škody

Střílet kormorány smí například jen člověk, který má oprávnění k lovu zvěře. Hejno na které pálí musí mít více než dvacet kusů a z jednoho hejna se může zabít jen desetina kusů. Výjimka platí na sportovních revírech od prvního září do konce února dalšího roku. Na chovných a plůdkových rybnících je lhůta ještě delší. Jihomoravský kraj tuto výjimku chce schválit na šest let. „Samozřejmě budeme dělat namátkové kontroly, aby se kormoráni stříleli podle daných podmínek. Pomáhat nám budou i různé organizace a sdružení ochránců přírody. Rybářské organizace a rybníkáři nám musejí nahlásit, kolik kormoránů střelili,“ dodala Hubáčková s tím, že regulovaný odstřel kormoránů a jejich akustické plašení je podle posledních poznatků jediným možný prostředkem, jak zabránit škodám, které kormoráni napáchali. Za posledních deset let byly v Jihomoravském kraji uhrazeny škody způsobené kormorány v celkové výši bezmála čtyřiceti milionů korun.

Podle Romana Konstanze se však musí problém s kormorány řešit mnohem razantněji. „Je to nepůvodní druh a dělá rybářům obrovské škody. Jeden kormorán dokáže denně spořádat až půl kila ryb. Násady pstruhů a lipanů jsou velmi drahé. V zimě přiletí hejno kormoránů a řeku vybílí. Škodu nám nikdo nezaplatí, protože řeku nejsme schopni vylovit a dokázat, že v ní ryby nejsou,“ poznamenal Konstanz. Zároveň dodal že boskovičtí rybáři chtějí po domluvě s myslivci určitě kormorány střílet.

Na řece Svitavě se kormoránům líbí. Letos už na jejich březích hodovalo šedesátihlavé hejno. A v řece ryb ubylo. Zejména pstruhů a lipanů. „Hejno zimovalo u Svitávky a lovilo od Adamova až po Letovice. Některé úseky jsou nyní doslova mrtvé, bez ryb. Já osobně se odstřelem kormoránů souhlasím. Ale jsou to velmi plaší ptáci, kteří se jen tak lehce střelit nenechají,“ řekl rybář Jan Novotný z Blanska.