Jako předkrm se již v pátek nabízí návštěva blanenského zámku, kde jsou na programu kostýmované prohlídky až do půlnoci. V sobotu pak bohatý program slibuje Historický floriánský jarmark v Letovicích. Za návštěvu by stála i sobotní mše v Ostrově u Macochy. Tu totiž odslouží netradičně v Císařské jeskyni.

Až v pátek komnaty blanenského zámku ponoří do tmy, začne tam strašit. Návštěvníci se tam budou moct potkat s blanenským upírem a jeho oběťmi nebo s blanenským loupežníkem Václavem Kumrem a jeho dívkou Kateřinou. „Potkáte i blanenskou čarodějnici Věnceslavu a její nezdárnou dceru Vilemínu, setkáte se s Černým rytířem z Čertova hrádku, který smutně v kraji proslul jako masový vrah nevinných panen, s loupeživým rytířem Hartmanem z Holštejna, kterého sám Lucifer odnesl do pekla, a s řadou dalších postav,“ zve Eva Nečasová, ředitelka Muzea Blansko sídlícího v zámku na Blanenskou muzejní noc aneb Noc oživlých přízraků.

Muzejní noc v Blansku nabídne kostýmované prohlídky, díky nimž ožijí legendární postavy z blanenských lidových pověstí. „Návštěvníky čeká během prohlídky více jak deset pověstí, a to nejen těch známých, ale i téměř zapomenutých,“ doplnila Eva Nečasová, která spolu s Jiřím Kučerou návštěvníky provede komnatami zámku.

Kostýmované prohlídky doplněné hudebními vstupy Dobrušského žesťového sdružení se konají v šest, osm a deset večer, poslední prohlídka začíná o půlnoci. Vstupenky na kostýmované prohlídky již byly rozdány, ale návštěvníci mohou v pátek od devíti do sedmnácti hodin využít vstupu do všech muzejních expozic a na všechny výstavy zdarma, od šesti hodin večer do jedné ráno pak pro ně ve starém zámeckém sklepení a v prostoru před zámkem bude připravené posezení s vínem, domácími uzenými specialitami a hudbou.

Šermíře, kejklíře, ukázky tradičních řemesel a Petra Bendeho. To vše můžou v sobotu spatřit návštěvníci Letovic. Od deseti hodin dopoledne tam začíná Historický floriánský jarmark. „Floriánský jarmark pořádáme ve městě každý rok. Ten letošní je ale speciální tím, že uplynulo pět set let od udělení povolení k pořádání výročních trhů ve městě,“ přiblížil starosta Radek Procházka.

U hasičské zbrojnice v Letovicích bude pro návštěvníky připravený bohatý celodenní program. Stánky s ukázkami dobových řemesel a výrobky zručných řemeslníků. Své umění předvedou také letovičtí hasiči, kteří si pro příchozí připravili ukázky historické hasičské techniky. „Kromě získání jarmarečního práva totiž letos oslavíme i sto čtyřicáté výročí založení Sboru dobrovolných hasičů,“ vysvětlil Procházka s tím, že pro příchozí připravili letovičtí hasiči překvapení. „Po setmění nedaleko kruhového objezdu k nebi vystříknou proudy vody z vodní fontány. Atmosféru z této podívané umocní ještě hudební doprovod a laserová show,“ dodal Procházka.

Závěrečnou tečku za jarmarkem obstará show koncert Velkého dechového orchestru letovické základní umělecké školy. Po něm zahraje a zazpívá v areálu hasičské zbrojnice Petr Bende a jeho kapela a taneční zábavu rozproudí skupina Arcus.

Nevšední zážitek si v sobotu vychutnají lidé v Ostrově u Macochy. O půl šesté večer mohou vyrazit na pouť do Císařské jeskyně. V pořadí už desátou. Bohoslužbu v podzemním království krápníků zvaném též Moravské Lurdy celebruje hodonínský děkan Josef Zouhar. Poutníky bude doprovázet jedovnická dechovka Bivojanka. Podvečerní mši bude ve dvě hodiny odpoledne předcházet mše pro rodiče s dětmi.