Smích, pocit spokojenosti, zintenzivnění pocitů. V takovém světle se spoustě mladých lidí jeví prožitky spojené s konzumací marihuany. „Když jdu hulit, musím mít dobrou náladu. Pokud jsem smutná, ty pocity se znásobí. Jointa si dávám vždycky dohromady s přáteli. Nevnímáme to jako něco špatného, jde o jakousi společenskou záležitost,“ svěřila se osmnáctiletá studentka z Blanska, která si nepřála zveřejnit své jméno. S přáteli si „trávu“ dopřeje několikrát do měsíce. Sehnat oblíbenou drogu totiž není na Blanensku problém.

Že je droga oblíbená zejména mezi středoškoláky potvrdil policejní zátah minulý týden v Boskovicích. Policisté načapali několik studentů, co kouřili marihuanu, ještě před vyučováním. „Speciální testery odhalily drogu u sedmi z pětačtyřiceti kontrolovaných studentů. Na marihuanu bylo pozitivních sedm testů a jeden současně na marihuanu a opiát,“ přiblížila akci policejní mluvčí Iva Šebková s tím, že policisté vytipovali místa, kde se středoškoláci scházejí. „Všichni byli mladiství, nejmladšímu je patnáct let,“ dodala Šebková s tím, že studenty policisté přistihli na veřejném prostranství.

Policisté výsledky akce ohlásili vedení škol i oddělení sociálně právní ochrany dětí.

Jaký postih mohou středoškoláci, kteří kouřili marihuanu čekat, není jisté. Kurátoři totiž choulostivé téma nemohli přiblížit. Uvedli pouze, že je nutná schůzka jak se studenty tak s jejich rodiči.

Kantoři jsou v této záležitosti téměř bezmocní. I když některého ze studentů z požití návykové látky podezírají, mohou pouze informovat rodiče a policii. „Studenty nemůžeme prohledávat jestli u sebe nemají drogy ani pomocí testerů zjistit, zda nejsou pod vlivem drog. To není bez souhlasu rodičů nezletilých možné. Přitom by tyto možnosti problém zmírnily,“ uvedl ředitel střední odborné školy a učiliště André Citroena Karel Ošlejšek a dodal, že se škola snaží žáky před drogami varovat řadou preventivních akcí.

Podle Jiřího Valnohy ze sdružení Podané ruce marihuanu vyzkoušel každý druhý mladý člověk. „Takový je výsledek statistik mezi šestnáctiletými dětmi. Marihuana je nejrozšířenější nelegální drogou. Přesto zůstává daleko za alkoholem a nikotinem,“ sdělil Valnoha. Podle něj je marihuana také méně návyková než alkohol, nikotin a tvrdé drogy. „Riziko představuje spíš pro lidi, kteří mají skrytou mentální poruchu. Tu by pak marihuana mohla aktivovat,“ pokračoval Valnoha.

Policejní zátahy podle něj uživatele marihuany a jiných drog neovlivní. „Ze zkušenosti vím, že tyto kontroly pomohou lidem, kteří jsou rozhodnutí, že marihuanu kouřit nebudou. Pouze se utvrdí v tom, že udělali dobře,“ podotkl Valnoha.

Loni odhalili policisté na Blanensku osm varen pervitinu, přistihli také přes sto čtyřicet řidičů, kteří za volant usedli po požití drogy.