Po obcích i městech na Blanensku budou v neděli chodit Mikuláši, čerti a andělé. Kromě dárečků dětem přinesou i spoustu zábavy.

V Blansku začne mikulášský program ve tři hodiny v Katolickém domě. „Nejprve dramatický kroužek Kolpingovy rodiny zahraje pohádku a pak přijde Mikuláš s nadílkou. A stejně jako v minulých letech bude vstupenkou na besídku dětmi namalovaná pohlednice s vánočním motivem. Předtisk je k vyzvednutí v kostele, na faře anebo si děti mohou pohlednici samy vymyslet,“ řekl farář římskokatolické farnosti v Blansku Jiří Kaňa. Ten vysvětlil, že dětem tak chtějí ukázat, že na Mikuláše nemusí vždy jen něco dostávat, ale mohou i samy dávat. „Jimi namalovanou pohlednici pak totiž prodáme a peníze pošleme dvěma našim adoptovaným školákům v Indii,“ prozradil Kaňa. Ten dodal, že loni děti přinesly kolem sto třiceti pohlednic, které se pak prodaly za zhruba sedm tisíc korun.

Také v Letovicích při loňské mikulášské nadílce pomohli příchozí potřebným lidem. „Na dobrovolném vstupném jsme vybrali přes osm tisíc korun, které jsme pak poslali Fondu ohrožených dětí a na konto adventních koncertů v České televizi,“ sdělil Petr Dokoupil, jednatel letovických hasičů. Ti pořádají Mikuláše již od padesátých let a ani letošní rok nebude výjimkou. „Začneme ve čtyři hodiny v hasičské zbrojnici. Vystoupí mažoretky a děti ze základní umělecké školy, pak sjedou čerti po laně z věže a nakonec Mikuláš rozdá nadílku,“ popsal Dokoupil.

Netradičního příchodu nadpozemských bytostí si užijí také děti ve Žďárné. Jak prozradil starosta tamního hasičského sboru Luděk Parák, v pět hodin sestoupí Mikuláš s anděly z věže kostela a přijdou i čerti z pekla. „Samozřejmě nebude chybět ani mikulášská nadílka. Každému dítěti ze Žďárné na balíček přispějeme čtyřiceti korunami,“ dodal Parák.

V Boskovicích na neděli Dům dětí a mládeže připravil tradiční mikulášský pochod nazvaný Mikuláši, co máš v koši…? „Start je mezi šestnáctou a sedmnáctou hodinou v DDM. Jde se přes město kolem zámeckého parku a po cestě je připraveno několik stanovišť, na kterých děti musí splnit jednoduché úkoly. Pochod končí na Masarykově náměstí, kde děti za splněné úkoly dostanou od Mikuláše nadílku,“ sdělila ředitelka Hana Kučerová. Děti se ve dvoře DDM mohou také mezi čtvrt na čtyři a čtvrt na pět projet na koních.

Užít si Mikuláše mohou opožděně také ti, kteří přijdou do dřevěného kostela v Blansku. „V úterý v sedmnáct hodin je pro děti i dospělé připraveno mikulášské maňáskové divadlo,“ uvedl farář Církve československé husitské Martin Kopecký.