Dva a půl milionu korun pro Boskovické, víc jak milion dvě stě tisíc pro Blanenské a osm set tisíc pro Letovické. Tolik přibylo loni do městských pokladen z poplatků za provoz výherních hracích automatů. V budoucnu však tyto sumy mohou být výrazně nižší. Výherní automaty totiž například v Blansku ve velkém nahrazují videoterminály, ze kterých jejich majitelé poplatky městu neplatí.

Majitelé heren na Blanensku v současnosti upřednostňují videoterminály. Tvrdí to jednatel jednoho z blanenských podniků, který si nepřál zveřejnit své jméno. Jeho jméno má redakce Blanenského deníku Rovnost k dispozici.

„Pozoruji, že v Blansku nahrazují obyčejné hrací automaty videoterminály. Ty jsou pro majitele mnohem výhodnější, protože za ně nemusí městu platit peníze a také se na ně nevztahuje vyhláška města, která omezuje jejich provozní dobu. Mohou být zapnuté celý den,“ sdělil jednatel s tím, že videoterminály jsou lákavější i pro hráče. „Obyčejný hrací automat pustí maximálně třicet tisíc korun. Na videoterminálu však může člověk vyhrát při jediné hře až sedm set padesát tisíc,“ vysvětlil muž. Ten ze zisku z videoterminálu platí státu dvacetiprocentní daň. Za obyčejný hrací automat přispívá do blanenské pokladny patnácti tisíci korunami každého čtvrt roku.

Radní měst nemají podmínky provozu videoterminálů zcela ve své moci. „Videoterminály povoluje ministerstvo financí. My nemůžeme omezovat jejich provozní dobu a kontrolovat je s městskými policisty,“ řekl František Alexa z odboru školství blanenské radnice. Upozornil, že výherní hrací automaty mohou herny v Blansku spustit mezi osmou a dvanáctou hodinou dopoledne, kdy se děti učí ve škole, a pak až po dvaadvacáté hodině do pěti ráno.

Výherní automaty však zvolna ustupují videoterminálům. Jen do září minulého roku jich v Blansku přibylo šedesát šest. Peníze z výherních automatů využijí radní na veřejně prospěšné akce. „V minulém roce jsme z poplatků za výherní automaty získali víc jak milion dvě stě tisíc korun. Opravili jsme za ně například toalety a sprchy v kabinách fotbalového stadionu. Dále jsme postavili dvě autobusové zastávky nebo vyměnili dveře v Kulturním domě v Těchově,“ vyjmenoval Alexa.

Na miliony z poplatků si přijdou i Boskovičtí. Tam funguje v současnosti šestnáct heren s výherními hracími přístroji. „V minulém roce jsme povolili téměř sto osmdesát kusů těchto přístrojů. Město si tak přišlo na víc jak dva miliony a půl korun,“ uvedl mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma. Peníze získané z výherních přístrojů začlení radní obvykle do rozpočtu města.

Letovickým vydělali poplatky z automatů loni přibližně osm set tisíc korun. „To je pro náš rozpočet nemalá částka. Investujeme ji do oprav hřišť a podobných záležitostí,“ prozradil starosta Letovic Radek Procházka.

S gamblery a jejich problémy přichází do styku Radka Šebelová z Poradny pro rodinu v Blansku. „Tito lidé k nám chodí. Pokud svou závislost nehodlají řešit, přicházejí k nám pro radu jejich blízcí. Závislost na hracích automatech zasahuje výrazně do osobního i rodinného života,“ uzavřela Šebelová. (opa)