Každý to už někdy zažil. Přijede do cizího města nebo si vyrazí nakupovat a potřebuje si odskočit. Zoufale hledá, kde si ulevit. Hospodské toalety se použít nehodí, v parcích je ze všech stran většinou vidět a nádražní záchodky jsou jen pro dobrodruhy.

V celém Blansku jsou veřejné záchody jen na jednom místě. Navíc není jednoduché je najít. „Lidé, kteří sem přijdou, si často stěžují, že bloudili po městě, než vůbec záchody našli,“ řekla Anna Nečasová, která na blanenských veřejných toaletách pracuje. Veřejné záchody jsou v

Blansku otevřeny v pracovní dny od sedmi hodin ráno. V sobotu omezenou dobu a v neděli je zavřeno.
Problematické značení blanenští radní v nejbližší době řešit nebudou. „Souhlasím sice s tím, že značky směřující k veřejným toaletám jsou nedostatečné, ale nové značení není v současnosti v rozpočtovém plánu města,“ uvedl místostarosta města Jindřich Král.

Kdo přicestuje do Blanska vlakem, může použít nově zrekonstruované toalety na vlakovém nádraží. Pro cestující spěchající na vlak je to však zdlouhavé a komplikované. Musí si totiž za osmikorunový poplatek půjčit klíč u pokladní. Přesto této služby lidé využívají. „Od té doby, co jsou záchody opraveny, je lidé užívají daleko častěji, a hlavně ženy,“ řekl zaměstnanec Českých drah, který si nepřál být jmenován. Zároveň dodal, že zpoplatněním záchodků dráhy zamezily přístup vandalům, kteří prostředí toalet často ničili.

close zoom_in Lidé, kteří přijedou autobusem, mohou navštívit také záchody na autobusovém nádraží. Pokud k tomu najdou odvahu. Nádražní toalety jsou bezplatné, čemuž však odpovídá i jejich stav. „Než abych šel na tyto záchody, to radši půjdu někam do stráně,“ prohlásil Ondřej Kubíček z Ostrova u Macochy, který do Blanska dojíždí za prací.

Podstatně hůře jsou na tom v okamžiku akutní tělesné potřeby lidé na vozíčku. S nimi nepočítají ani České dráhy, ani záchody autobusové dopravy Blansko. Vozíčkáři jsou odkázáni na užití WC na vzdálené čerpací stanici ČAD.

Pro návštěvníky Boskovic je otevřeno veřejné WC na Masarykově náměstí v blízkosti kostela svatého Jakuba. Problematická je nepravidelná provozní doba. V pracovních dnech mohou lidé využít toalety dopoledne i odpoledne, ráno se obvykle otvírá mezi sedmou a osmou hodinou, zavírací hodina udeří někdy mezi čtvrtou a pátou odpolední.

Stejně jako v Blansku je otvírací doba boskovických záchodků omezena o víkendech. Podle ředitele Služeb Boskovice Milana Stryi, které toalety provozují, to ale nevadí. „Vím, že záchody jsou pro turisty nezbytné, ale zároveň se musíme řídit i našimi možnostmi,“ řekl Strya.

Dodal, že podle jejich statistik jsou toalety o víkendech i v odpoledních hodinách užívány jen zřídka. Jejich využití je totiž úzce spojeno s lidmi chodícími do blízkého kostela svatého Jakuba, proto Služby Boskovice dbají především na přístupnost toalet v čase bohoslužeb.

O rozšíření otvírací doby uvažuje Strya v době blížícího se festivalu Boskovice 2009. „Záleží ale na vyjádření organizátorů festivalu, jestli si prodlouženou provozní dobu toalet vyžádají,“ doplnil Strya.

Do Jedovnic míří v létě řada turistů. Ani tam však není situace ideální. Podle Marcely Krainerové z hospodářsko-správního odboru má městys domluvené užívání veřejných toalet v hospodách Barachov a Hastrman. Jejich výhodou je provozní doba řízená otvíracími časy hospod. Problém ale je, že obě restaurace jsou dost vzdálené od centra Jedovnic.

V blízké době však městys se stavbou veřejných městských toalet v centru nepočítá. „Nemáme na to v současnosti peníze, navíc si myslím, že je v centru Jedovnic dost restaurací, takže v případě nouze můžou turisté použít jejich záchody,“ řekla Krainerová.