„Sbory mají kolem osmi tisíc členů, z nichž přes tisíc je mladých hasičů. Jsme tak nejsilnějším okresním sdružením v Jihomoravském kraji. Například na Vyškovsku mají dobrovolných hasičů o polovinu méně,“ uvedl starosta Okresního sdružení hasičů Blansko František Nečas.

Jeho slova o zájmu o práci mezi hasiči dobře dokládá například sbor dobrovolných hasičů v Malé Roudce. V malé vísce je totiž hasičem téměř každý druhý. „Máme sto osmdesát pět obyvatel a hasičů je ve sboru kolem osmdesáti,“ prozradil starosta Malé Roudky František Lizna.

Před dvěma lety dokonce na Blanensku vznikl úplně nový hasičský sbor. V Horním Smržově. „Bylo tam pár mužů, kteří chodili do okolních sborů a kteří si nakonec řekli, proč nezaložit vlastní sbor. To je dost rarita, protože v poslední době je spíš opačný trend. Naštěstí ale na Blanensku sborů neubývá, v posledních asi deseti letech jich zaniklo jen několik, například v Újezdě u Černé Hory nebo v obci Lubě,“ dodal Nečas.

Hasičů je v Horním Smržově zatím jen deset, ale Petr Poláček, starosta obce a také člen nového sboru, věří, že jich bude přibývat. „Nyní hlavně řešíme, jak si zajistit potřebné vybavení. Protože ještě nemáme zásahovou jednotku, k jejímuž založení ale právě vybavení potřebujeme, nemůžeme si požádat o dotaci. Je to takový začarovaný kruh, takže zatím vše potřebné musíme nakoupit z obecního rozpočtu. Letos máme v plánu si pořídit stříkačku. Stojí dvě stě tisíc korun, takže uvidíme, jestli na ni v rozpočtu budou peníze,“ řekl Poláček.

To hasičům v Lazinově se před dvěma roky podařilo cisternovou automobilovou stříkačku získat, ale nemají ji kde zaparkovat. „Zázemí hasičů je dost špatné, dřívější hasičská zbrojnice byla v zatopené části obce, takže nyní mají pouze provizorní garáž a nemají se ani kde scházet. Rozhodli jsme se tedy letos postavit novou hasičskou zbrojnici. V ní bude garáž na uskladnění techniky, menší sál a místnost pro obsluhu plánovaného sběrného dvora,“ naznačil starosta Pavel Novotný. Na stavbu, kterou chtějí Lazinovští mít hotovou do konce zimy, získala obec dotaci. „Celkové náklady jsou milion osm set tisíc korun, ale z obecního rozpočtu zaplatíme jen půl milionu korun,“ upřesnil Novotný.

Peníze z dotací pomohou i dalším hasičským sborům. Díky penězům z Jihomoravského kraje bude od jara jezdit v Rozsíčce nové dopravní auto. „Bude vozit hasiče k zásahu,“ řekl starosta obce Josef Kovář.

Šest set tisíc korun přispěje Jihomoravský kraj také na opravu stříkačky ve Ždárné. „Máme v cisterně děravou nádrž, takže ji budeme dávat úplně novou,“ zmínil starosta místního sboru Luděk Parák.