Řeka Svitava se vylila z břehů a rozlévala se dál. To už Zdeněk Novák z Blanska, který má u Svitavy dílnu, zažil. Dílna se před lety koupala ve vodě až po okna. Nyní se Novák obává, aby se situace neopakovala, až začne tát ohromné množství sněhu.

Na začátku ledna pozoroval Novák, že korytem řeky protéká větší množství vody. „Tehdy začal padat sníh a mrzlo. Nyní je tepleji a vody protéká méně, tak mám obavy, jestli se z přehrady odpouští dostatek vody. Má dílna stojí v krizové lokalitě, takže z případné povodně mám strach,“ sdělil muž. Se záplavami už má zkušenosti. Každoročně vyklízí zatopený sklep, jednou v noci jej vyděsil poplach. „Před pár lety volali policisté, že se blíží velká voda a zasáhne kolem půlnoci. Vraceli jsme se v noci do dílny, dali jsme stroje na špalky a připravovali hromady pytlů s pískem,“ popsal Novák. Tehdy se voda z břehů nevylila.

Letos by měli být Blanenští před povodní lépe chráněni. Dělníci totiž loni rozšířili koryto Svitavy. „Došlo i k dalším úpravám. Sklepy domů v ulici Poříčí totiž opakovaně zaplavovala voda. Ta se dostávala dovnitř vodními záklopkami,“ popsala starostka Blanska Jaroslava Králová. Protipovodňová opatření podle ní uchrání lidi a jejich majetek zhruba před dvacetiletou vodou. Přesto je třeba dohlížet na most vedoucí k železniční zastávce Blansko město. „Chytají se tam naplaveniny. Musíme je sledovat a případně odstraňovat,“ řekla starostka.

Starostové obcí v Jihomoravském kraji by měli být ve střehu, dostali už i dopisy z krajského úřadu. „I obce na Blanensku jsme upozornili na nutnost prohlídek toků, jezů a nápustných staveb. Připravit by se měly povodňové komise, kdyby došlo k povodňovým stavům. Zásoby vody v povodí totiž dosahují velmi vysokých hodnot,“ upřesnil mluvčí Krajského úřadu v Brně Jiří Klement.

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu odhadují, že na celém území Česka leží přes pět miliard krychlových metrů sněhu. „Na jeden metr čtvereční tak připadne přes sedmdesát litrů. Proti minulému týdnu došlo k dalšímu mírnému nárůstu množství vody ve sněhové pokrývce,“ informuje na webu hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka.

S odborníky jsou denně ve spojení lidé z Povodí Moravy. „V těchto dnech se výrazně neotepluje, k jarnímu tání tedy zatím nedochází. Podobný stav by měl vydržet celý tento týden,“ uvedl dispečer Marek Viskot s tím, že situaci však může změnit oteplení či srážky.

Pracovníci Povodí Moravy odpouštějí přehradu Křetínku i nádrž na Bělé víc než měsíc. „Díky předpouštění získáme dostatečný prostor pro zachycení povodně. U Křetínky jsme čtyři metry pod přelivem. Předpustili jsme už třicet procent zásob vody ve sněhu,“ přiblížil Viskot. Blanensko je podle něj pod kontrolou. Techničtí pracovníci dvakrát týdně obcházejí vody Svitavy. Tam by mohly způsobit problémy i ledové kry. „Pod dohledem jsou také nádrže. Momentálně tam ledové bariéry nejsou,“ dodal Viskot.

Koncem ledna vyjížděli hasiči k zaseknutým stavidlům na Blanensku. Naplavené ledové kry znehybněly stavidlo třeba u malé vodní elektrárny v Dolní Lhotě. Hladina vody tam stoupla o metr. „Hasiči zdolali led motorovou pilou a trhacími háky. Stavidlo zvedli a hladina vody začala klesat,“ doplnil operační důstojník hasičů.