Podle lékařů ženy stále více chtějí o sobě rozhodovat samy. Vybírají si porody ve vaně, na žíněnce, na ribstolech či balónu. Přibývá i těch žen, které touží porodit doma.

Primář gynekologicko-porodnického oddělení boskovické nemocnice už takové případy zaznamenal. „Měli jsme tu asi dvě ženy zblázněné boomem porodů doma. Tvrdily, že prostředí v nemocnici je stresující a nepřátelské vůči rodičkám. Nemají pravdu a ještě k tomu ohrožují nejen život svůj, ale také život svého dítěte,“ upozornil Jan Machač s tím, že porody doma jsou velmi rizikové. Jen v Boskovicích musí nakonec lékaři provést císařský řez u osmnácti procent rodiček. „Mohou se objevit také nevypočitatelné komplikace, jako je těžké krvácení, odlučování placenty, předčasný odtok plodové vody, embolie a další. To vše umí vyřešit lékaři ve špitále. Doma se to nepodaří nikomu. Žádný odpovědný doktor k porodu doma nepůjde,“ tvrdí Machač a podotkl, že jednu odhodlanou rodičku se mu nepovedlo od hazardu odradit.

To, že se podařilo v České republice soustředit porody do zdravotnických zařízení, je podle Machače velkou výhodou. „Úmrtnost kojenců v Česku tak patří k nejnižším na celém světě,“ podotkl.

Porod na žíněnce

Primář dále potvrdil, že se na Blanensku rozmáhá alternativní porodnictví. Budoucí matky se chtějí cítit svobodně, rozhodovat o scénáři při porodu a odmítají jen bezmocně ležet. „Mohou si tak vybrat, zda v nemocnici porodit ve vaně, v porodním křesle, na zemi na žíněnce, na lijánách, ribstolech nebo balónech. To vše si mohou ještě před porodem vyzkoušet,“ vyjmenoval Machač. Před pár dny dokonce začali lékaři v boskovické porodnici používat při porodu novinku. Je jí lubrikační gel, za který si ženy připlatí. „Díky této horké novince se zkrátí doba porodu,“ vysvětlil výhody Machač.

Do konce tohoto roku se počet dětí narozených v Boskovicích přiblíží číslu devět set, což je jedno z nejvyšších čísel za poslední roky.

O nejrůznějších vymoženostech při porodu slyšela také čerstvá maminka Marie Hasoňová ze Sloupu. „V porodnici mi nabízeli žíněnku a další věci. Já ale probděla noc a neměla jsem sílu. Porodila jsem klasicky,“ sdělila žena, která se doslechla také o rozmáhajících se porodech doma. „Do toho bych nikdy nešla,“ míní maminka tří dětí.

Porody doma odsuzuje i vedoucí blanenské záchranky Petr Hlavinka. Ten vyjížděl už několikrát pomáhat k nečekaným porodům do terénu. „Naposledy jsme přijeli k případu, kdy žena porodila své dítě venku na chodníku. Když jsme se zeptali, kdy má termín, dozvěděli jsme se, že následující den. Při porodu mohou nastat komplikace minutu od minuty. Naštěstí v tomto případě vše bylo v pořádku,“ popsal lékař s tím, že v týmu záchranky nejezdí porodníci. Přesto jsou připraveni pomoci při nečekaných předčasných porodech. „Plánované porody doma však odsuzuji, protože tam dochází k ohrožení života,“ dodal Hlavinka.