Dvě miliardy korun. Tak vysoký úvěr si chtějí vzít krajští zastupitelé od Evropské investiční banky. Předevčírem to odhlasovali na mimořádném zastupitelstvu. Penězi pak podpoří některé projekty v Jihomoravském kraji. Mysleli také na Blanensko. Do regionu poputuje přes sto třicet milionů korun.

Podle ředitele Krajského úřadu v Brně Jiřího Crhy bude možné díky úvěru zaplatit akce, které podporuje Evropská unie. „Mezi významné záměry na Blanensku patří určitě přístavba k Senior centru v Blansku. Nyní už máme i pozemek. Dále uvažujeme o stavbě nové léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy,“ nastínil Crha s tím, že další peníze zamíří do oprav silnic.

Přístavba u blanenského Senior centra by měla spolknout šedesát milionů korun. Tamní ředitelka plán kraje vítá. O umístění v domově je totiž velký zájem. Všech více než sto míst je nyní zaplněných. „Lidé čekají v nekonečně dlouhých pořadnících. V přístavbě by bydleli lidé s demencí či Alzheimerovou chorobou a ti vyžadují speciální péči. S tou máme zkušenosti už teď, v centru je totiž čtyřiatřicet lůžek se zvláštním režimem,“ řekla ředitelka Lenka Dražilová. Čím vším se kromě pokojů bude moct přístavba pyšnit, to bude jasné až příští týden po dalších jednáních.

„Už teď se k nám hlásí lidé z celého kraje, v bodovém systému však upřednostňujeme ty z Blanenska. To se nezmění,“ podotkla Dražilová.V Senior centru by měla přibýt i nová pracovní místa.

Z toho, že by měla v Ostrově vyrůst nová dětská léčebna, byl tamní ředitel Pavel Slavík překvapený. Příjemně. „Slyšel jsem o tom, ale netušil, že je to aktuální. Budova, ve které léčebna funguje, měla být provizorním sídlem. Čekalo se totiž na to, jestli se v Ostrově speleoterapie ujme. Pracujeme zde už sedmadvacet let a dodnes novou budovu nemáme,“ sdělil Slavík. Podle něj léčebna ve stávající podobě už z mnoha důvodů nevyhovuje dnešní době. Na novou budovu by mělo padnout pětatřicet milionů korun.

Další miliony padnou na Blanensku na silnice. Silničáři už letos začali se stavbou silnice u Svitávky. Ta má odklonit dopravu z rušné ulice Jiráskovy. „Tuto stavbu jsme letos zahájili demolicí domů, které překážely ve výstavbě dvě stě padesát metrů dlouhé silnice,“ přiblížil šéf blanenských silničářů Miloš Bažant. Dále poputují peníze do přestavby mostu v křižovatce mezi Bedřichovem a Brumovem. „Chystáme se také zrekonstruovat silnice vedoucí k těmto obcím,“ upřesnil záměr Bažant.

Na řadě bude i silnice vedoucí z Kunštátu do Zbraslavce. „Je potřeba tam opravit povrch vozovky. Tato akce se měla uskutečnit už letos. Bohužel ji zarazily škrty v krajském rozpočtu,“ uvedl Bažant. Tyto tři záměry si vyžádají dohromady přes třicet milionů korun.

Seznam investic

Léčebna se speleoterapií, Ostrov u Macohy - 35 milionů
Senior centrum, Blansko - 60 milionů
Silnice Kunštát - Zbraslavec - 14 milionů
Silnice Svitávka – 12 milionů
Průtah Bedřichovem – 13 milionů