V obcích a městech na Blanensku se v zimním období kácely stromy a keřové porosty. Ve Svitávce bylo v místním parku pokáceno na osmdesát stromů.

„Bylo to asi padesát smrků a třicet náletových stromů. Většina jich byla shnilých a starých,“ vysvětlil starosta Svitávky Martin Cetkovský. Vykácení parku se ale nelíbí místnímu Radomíru Šmeralovi, který si myslí, že se kácelo zbytečně. „Přiznávám, že některé stromy měly být pokáceny, ale některé byly zdravé a myslím, že byly skáceny jen kvůli penězům,“ uvedl Šmeral a doplnil, že mu doteď nikdo z radnice nedokázal ukázat na pokácení stromů odborný posudek od soudního znalce.

Místostarosta Svitávky Jaroslav Zoubek se brání. „Ty stromy nebyly památkově chráněné, a tak nemusíme mít posudek od soudního znalce. Přesto posudek máme a podle něj je většina stromů ve špatném stavu. Navíc v parku byl nepořádek, bylo tam množství odpadků. Nyní jsme park vyčistili a máme v plánu tam nasázet nové stromy a udělat tam příjemné odpočinkové místo s lavičkami,“ sdělil Zoubek, který prozradil, že nový park by přišel na čtyři miliony.

„Zpracováváme projekt a chceme požádat o dotaci z Evropské unie z programu na zkvalitnění životního prostředí,“ dodal Zoubek.

Radomíru Šmeralovi se také nelíbí ořezání lip u tenisových kurtů. „Vadí mi, že ořez neprováděl odborník. Lípy jsou ořezané příliš a hrozí, že uschnou,“ řekl Šmeral. Vedoucí Sokolů Josef Vašíček oponuje, že takto lípy ořezávají už dvacet let. „Vždycky lípy obrašily. Odborníka jsme nenajali, protože na něho nemáme peníze,“ vysvětlil Vašíček.

Víc se kácelo také v Blansku. „Pokáceno bylo dvě stě třicet dva stromů a k letošnímu nárůstu pokácených dřevin došlo v souvislosti s protipovodňovou ochranou města,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Pavel Konečný.

Naopak v Boskovicích bylo odstraněno sto třicet jedna stromů, což je nejméně za posledních pět let.Ve Svitávce pokáceli většinu stromů v místním parku. Radní chtějí park nový.