Pozor by si měli při jízdě dát také řidiči, kteří se nachází na silnicích I. třídy. „Vozovka je tam holá, vlhká. V místech, kde ji sypeme inertním materiálem však leží zledovatělá nesouvislá vrstva do dvou centimetrů. Navíc ji kryje posyp,“ varují řidiče silničáři na svém webu. Solené úseky by měly být v pořádku. Silničáři dnes vyrazili také na méně frekventované cesty. Ty posypali drtí nebo pískem. „I zde se v některých místech nachází pod posypem zledovatělá vrstva,“ dodávají. Silnice II. a III. třídy jsou holé, vlhké a sjízdné se zvýšenou opatrností.

Silničáři postupují podle plánu zimní údržby. Nejčastěji se tak zaměřují na silnice I. třédy, když ty jsou v pořádku, postupují obvykle do dalších koutů Blanenska.

Svah v Olešnici pokryl sníh, přesto jej není tolik, aby se tam začalo lyžovat. „Sněhu je málo, v sobotu po osmé hodině ráno jsme tedy začali zasněžovat. Těžko ale říct, kdy sjezdovku otevřeme. Potřebujeme, aby mrzlo a aby se technický i přírodní sníh na svahu udržely,“ přiblížil správce Ski areálu Lubomír Rek.

Plné ruce práce měli i silničáři. Ti vyjeli do nejrůznějších koutů zasněženého Blanenska už v noci. „Nyní nemáme hlášené, že by byla některá ze silnic v katastrofickém stavu,“ sdělil krátce před osmou hodinou ráno dispečer Josef Pernica. Silničáři se řídí podle plánu. Nejdřív tedy ošetřují silnice I. třídy, pak postupují na ty méně frekventované.

První sníh většinu řidičů v celé České republice nepřekvapil. Takový je výsledek statistik e-shopu Pneumatiky.cz. „Podle statistik letos přezulo zimní pneumatiky 81 % řidičů. První sníh tak motoristy zaskočil méně než loni. Důvodem je nejen pozdější sněžení oproti loňskému roku, ale také informace o neočekávaném zdražení pneumatik,“ uvedla mluvčí Markéta Spurná.

Přesto o sobotním dopoledni zasahovali hasiči i záchranka u dopravní nehody dvou aut u Žďárné. Řidič jednoho z nich totiž vyjel s autem i přesto, že nepřezul letní pneumatiky na zimní. Při nehodě se zranilo sedm lidí, z toho dva utrpěli zranění těžká.