V pátek po setmění odstartovalo Den Křtin putování za oživlou historií městečka. Světlo do okolí chrámu vrhaly louče, lidé se potkávali s historickými postavami.

„Tato akce se loni lidem velmi líbila. Den Křtin jsme letos pořádali podruhé. Ve Křtinách máme hodně spolků, které zpestřují náš kulturní život, a chtěli jsme posílit sounáležitost lidí s tímto krásným místem,“ uvedl křtinský starosta Josef Bednář. Akce si Křtinští užívali celý víkend. U chrámu mohli projít jarmark tradičních řemesel, pobavili se při rockové baladě Piráti, zhlédli silácké vystoupení nebo se utkali ve fotbalovém zápase O pohár starosty.

V Kunštátě o víkendu vládl zase hrnčířský jarmark. Jeho šestnáctý ročník přivedl na jeviště kapely jako Nuck Chorris Gang, Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers či Jiřího Macháčka v čele Migu 21. Náměstí zaplnily stánky s voňavou levandulí, burčákem, medovinou a hlavně s keramikou. Ludmila Večeřová přijela do Kunštátu z Buchlovic. „Jezdím sem už deset let. Je tu příjemné prostředí a hlavně jsem keramička. Když člověk něco vytvoří, tak tady přímo vidí reakce zákazníků na výrobky,“ pochvalovala si žena.

Z Rudice se v sobotu ozývaly zvuky nejrůznějších strojů sloužících většinou k práci na poli či v lese. Na jedenáctý ročník soutěže Vehicle Cup pod větrným mlýnem dorazilo patnáct horkých favoritů. Publikum nejvíce zaujal Milan Šebela. Ten byl i nejrychlejší. Se zatáčkami či kličkami mezi diváky se nejlépe popral Hynek Konečný.

Bohatý program sliboval i čtrnáctý ročník bořitovské Drakiády. Ukázky sportovních letadel či paragliding však diváci neviděli. „V sobotu letadla nelétala, protože byl příliš silný vítr,“ vysvětlil jeden z pořadatelů Jiří Durák. Včera se ale nebem nad Bořitovem proháněli draci. Letiště zaplnily především děti s rodiči. Soutěžily o nejkrásnějšího draka a v ovládání papírových dragounů. „Porota hodnotí, jestli si lidé draka vyrobili sami, dále pak, jak létá,“ přiblížil pravidla soutěže Durák.

S dírou skončil dráček šestileté Pavly Odehnalové z Bořitova. „Drak se mi roztrhl a nelítal mně. Řídit ho ale umím, zkoušela jsem to s mamkou,“ řekla dívenka, která chodí na Drakiádu každý rok.