PET láhve, sjeté pneumatiky, papírky od svačin, ale i celé pytle odpadků. V okolí řek, nádrží i lesů na Blanensku není potom, co jejich břehy odkryl roztátý sníh, zrovna hezký pohled. Čistit se je na jaře vydají rybáři, skauti a další dobrovolníci. Jako každý rok i letos se v polovině dubna chystají na odpadky v okolí letovické přehrady Křetínka lidé pod vedením Fan-clubu BOP Křetínka.

„V letošním roce jsme čištění přehrady naplánovali na šestnáctého dubna. Autobus plný dětí i dospělých vyjede ke Křetínce z Letovic, s úklidem nám tradičně pomáhají lidé z Lazinova, Křetína, Vranové a Meziříčka a vloni se k nám přidali i letovičtí rybáři,“ přiblížila Renata Daňková z letovického Fan-clubu.

Na úklid Křetínky se každoročně sejde přes stovku dobrovolníků. A podle Fan-clubu mají po celý den co dělat. „Odpadků se kolem přehrady nashromáždí opravdu hodně. Nejvíc asi odvážíme PET láhve, zavařovací sklenice, krabičky od cigaret nebo svačinové sáčky,“ vyjmenovávala Daňková.

Také břehy řeky Svitavy v dubnu prokouknou. Povodí Moravy je pomůže jako v předchozích letech od Blanska až po Bílovice nad Svitavou uklidit brněnské skautské ekologické středisko Kaprálův mlýn. „Na jaře se vždy sejde kolem pětatřiceti dobrovolníků složených ze skautů a zaměstnanců firem, které nás podporují, a celý den uklízíme břehy Svitavy. Nejčastěji sbíráme různé igelitové obaly, množství odpadků pak závisí hlavně na tom, jestli přijde velká voda,“ řekl Jiří Provázek Pospíšil z ekologického střediska a doplnil, že letos se do úklidu řeky pustí devětadvacátého dubna.

Povodí Moravy dobrovolníkům při velkém jarním úklidu řeky zajišťuje ochranné rukavice, odpadkové pytle i následný svoz odpadů. Podle jejich informací vloni skauti vysbírali kolem tuny a půl převážně domovního odpadu.

„Pomoci dobrovolníků si velice vážíme, snažíme se jim vycházet maximálně vstříc. Vedle této jednorázové akce čistíme břehy průběžně po celý rok. Když nás jednotlivé obce upozorní, že v jejich okolí se u řeky objevil nějaký nepořádek, okamžitě tam vysíláme naše pracovníky,“ doplnila mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

Podle starosty Blanska Lubomíra Toufara odpadků kolem Svitavy oproti minulým rokům pomalu ubývá. „Myslím, že je to lepší, než to bylo v předchozích letech, pořád ale koryto řeky není tak čisté, jak by mělo být. Nechápu, že když všichni lidé za odpad stejně platit musí, mají stále potřebu vyhazovat odpadky do přírody,“ řekl Toufar.

Na čistotu řeky každoročně dohlíží i sami rybáři. Svitavu i její okolí se vydají na jaře uklízet i v letošním roce. „Několik sobot pravidelně čistíme řeky, potoky i okolní lesy. Vloni jsme odvezli dvě auta odpadků od PET láhví přes pneumatiky až po celé pytle odpadků. Těch je nejvíc právě v okolí potoků, které protékají podél silnice, jak lidé odpadky vyhazují přímo z aut,“ doplnil šéf adamovských rybářů Vlastimil Fejfar.

Téměř tisícovka dobrovolníků se v příštích týdnech pustí také do lesů Moravského krasu. Ty plánují uklidit nadvakrát. „Na úklid Moravského krasu určíme každoročně na jaře dva dny. V prvním se uklidí jižní část krasu, oblast kolem Říčky, ten letos chystáme na šestadvacátého března. A při druhé akci, která bude šestnáctého dubna, uklidíme zbytek,“ přiblížil vedoucí správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka.

Na obou brigádách se většinou sejde kolem devíti set lidí, žáků i učitelů škol, skautů a jiných dobrovolníků. „Odpadků je bohužel v krasu stále hodně. Nejhorší je to kolem silnic, hlavně v místech, kde mají lidé možnost zastavit například na odpočívadlech. Tam každoročně nasbíráme desítky pneumatik, výjimkou nejsou ani vyhozené baterie od aut,“ doplnil Štefka.