Vraky a další odstavená auta bez registrační značky jsou problémem na různých místech Blanenska. Dlouhé měsíce zabírají volná místa na parkovištích, brání zimní údržbě i čištění silnic a také stojí v cestě popelářům.

Odstraňte do dvou měsíců červený Ford z parkoviště v sídlišti Písečná, nebo jej zlikviduje vlastník silnice za vaše peníze. Taková výzva visí od začátku ledna na úřední desce města Blanska.

„Za loňský rok jsme řešili problém s dvacítkou vraků, které lidé nechali stát v ulicích Blanska. Nejčastěji to bývá v sídlištích, kde se vraky mezi spoustou aut ztratí. Někdy na ně narazí strážníci, jindy nás upozorní lidé, kteří si všimnou, že tam rozbité auto stojí třeba i dva tři roky,“ uvedl šéf blanenských strážníků Martin Lepka. Podle něj tato auta mnohdy nemají kola, skla a světla, bývají nabouraná nebo zrezivělá. Poznávací značka chybí u většiny z nich.

Když strážníci majitele vraku konečně vypátrají, často zjistí, že jej prodal někomu jinému a auto na něj nepřepsal. „Narazíme tak i na auta třikrát prodaná. Někdy zase s policisty prověřujeme, jestli v nalezených vracích někdo nespáchal trestný čin. Problém jsou i auta, ze kterých řidiči vytáhnou baterii, protože celou zimu nejezdí. Auto pak zavazí při zimní údržbě. Podobný případ jsme řešili třeba v Údolní ulici,“ pokračoval Lepka s tím, že pokud odstavené auto není vrak, policisté s ním nic nenadělají.

Trable popelářů

Opuštěné auto překáželo pracovníkům technických služeb například v Letovicích. „Na sídlišti někdo nešikovně zaparkoval auto u popelnic s komunálním odpadem, což komplikovalo práci popelářů. Protože na voze navíc chyběla státní poznávací značka, zavolali jsme strážníky. Do týdne byl pryč,“ řekl vedoucí technických služeb Miroslav Doskočil.

Vraky vadí také lidem v Boskovicích. Loni tamní strážníci řešili osmnáct takových případů. „Na odstavené vraky ve městě, často v sídlištích, nás upozorňují lidé, kteří tam bydlí nebo uklízejí. Vraky nacházejí i naše hlídky. U aut mnohdy chybí státní poznávací značka i registrační číslo motoru nebo karoserie. Pátrání po majiteli je tedy běh na dlouhou trať,“ popsal ředitel boskovické městské policie David Krátký.

Pokud jsou strážníci v úzkých, vyvěsí výzvu na úřední desku. Když se o auto nikdo nepřihlásí, do dvou tří měsíců je zlikvidují. „Když majitele vraku najdeme, obvykle tvrdí, že mu skončila technická a nevěděl, že auto nemůže takto odstavit. Občas také zjistíme, že majitel zemřel a není uzavřené dědické řízení, což je problém,“ řekl Krátký a upozornil, že vraky lákají malé děti, které se v nich mohou zranit. Poškozená auta na kraji města zase lidé rozebírají na náhradní díly.

Pro taková auta přijíždí třeba Pavel Šenk, který je jedním z vlastníků vrakoviště v Kotvrdovicích. Podle něj se lidé nechtějí o auta s prošlým technickým průkazem starat. „Vraky likvidujeme zdarma. To, že je někdo někde nechá stát, tak nesouvisí s penězi. Když se lidé nepřihlásí na výzvu policistů, zavolají nám. Nejčastěji pro auta jezdíme do Blanska a Adamova,“ sdělil Šenk.